Mi sem 50+-osan születtünk

Én sem használtam soha fényvédőt, de én szó szerint sportot űzök a napfény kerüléséből.
Párszor próbálkoztam velük, de nem bírtam elviselni, hogy órákkal később is ragacsos érzetű a bőröm és a fekete ruháimon kb azonnal meglátszik, mint valami csóró dezodor. Nyáron inkább közlekedem napernyővel, hordok lenge hosszú ujjú rucikat, mikor meg tengernél nyaralunk, este megyek csak be a vízbe. Macerásnak tűnhet így élni, de számomra nem zavaró. Egyszer égtem le életemben kb 15 éve (fényvédő mellett, mert bármennyire is vízállónak van hirdetve, nem az), na soha többé azt az érzést. Inkább élek úgy, mint a vakond.

Kerestem Neked egy olyan oldalt, ahonnan szerintem sok hasznos infót szerezhetsz:

Én is csak pár éve kezdtem fényvédőzni 30+osan. Mikor rátaláltam Tindigo blogjára, és elkezdtem olvasgatni, meg belemélyedni a témába. Addig is hallottam, hogy káros az UV sugárzás, meg bőrrák stb… de nem vettem komolyan. Na, azóta télen-nyáron fényvédőzök. Télen csak reggel kenem be magam, de nyáron nagyon odafigyelek az újrakenésre is.
Azt mindenkinek magának kell kitapasztalni, hogy mi válik be. Én pl tudom használni a kémiai fényvédőket is, de van akinek nem bírja a szemkörnyéke, könnyezik tőle, ők csak fizikai fényvédőt tudnak elviselni magukon. Mindkettőnek van előnye és hátránya is. Pl. a fizikait le tudod törölni, vagy izzadni ez sajnos nem jó. Nem szívódik be, csak megül a bőrön és úgy veri vissza a káros sugarakat. A kémiai beszívódik, viszont 2 óránként újra kell kenni, mert ennyi idő alatt bomlik le a sugárzás hatására.
Legjobb kerülni az alkoholos fényvédőket, sajnos nagyon sok termékbe beleteszik mert könnyebben beszívódik és nem okoz zsíros érzést.
Ha nem bírod az illatanyagokat akkor ebből is jobb illatmenteset választani.
Én is mindig próbálgatom, és bizony volt ami nem vált be. Kombinált a bőröm, nyáron inkább zsíros, emiatt sok fényvédő azért esett ki nálam mert zsírosbödön effektust okoztak rajtam.
Érdemes olvasgatni Tajti Ildi blogját, nagy szakértő a témában és ajánl konkrét termékeket is.
https://szepsegreceptek.hu/fenyvedelem/
Az anti-aging pedig a fényvédőzésnél kezdődik. Anélkül felesleges is drága szérumokra költeni, hiszen a bőröregedésért 80%-ban az UV sugárzás a felelős.
Nekem ezek váltak be leginkább (van közte mindenféle árkategória)
nyáron leginkább ezt használtam: https://kremmania.hu/kremek/paula-s-choice-resist-super-light-daily-wrinkle-defense fizikai fényvédő
egy olcsó alternatíva de nagyon jó: https://kremmania.hu/kremek/innisfree-the-minimum-sun-cream-spf25 szintén fizikai
nem drága és nagyon szeretem: https://kremmania.hu/kremek/cosrx-aloe-soothing-sun-cream-spf50-pa kémiai fényvédő
https://kremmania.hu/kremek/clinique-city-block-sheer-oil-free-daily-face-protector fizikai és színezett, ha szép a bőröd még alapozó sem kell rá
szintén nyáron szerettem használni: https://kremmania.hu/kremek/la-roche-posay-anthelios-xl-mattito-hatasu-napvedo-gel-krem kémiai fényvédő

Hirtelen ennyi jutott eszembe. Nálam egyébként a tusfürdőn kívül fényvédőből fogy a legtöbb.
Ha érdekel titeket a téma, youtubon is van fenn több fényvédős témájú videója Ildinek Tindigo néven.

Érdekes, nekem mindig inkább a fizikai fényvédőkre reagál a szemem, pedig mindenkitő a kémiait hallom.
Persze lehet azért, mert a fizikai jobban az arcon marad, nem szívódik be annyira, aztán elfelejtkezek róla, és beledörzsölöm a szemembe.

Szerintem neked kifejezetten jól áll az extrém fehér bőrszín! Ne hallgass azokra akik piszkálnak miatta, te így vagy különleges és egyedi! Nekem nagyon tetszik, szerintem baromi jól nézhet ki a hidegebb időkben!:heart_eyes:

Köszönöm ezt a sok segítséget, utána fogok nézni és befogok szerezni valami jó fényvédőt.:hugs:

Elfogom olvasni, utána nézek. Nem tudtam, hogy ennyire fontos a fény védelem :roll_eyes::blush:

Én is fényvédőzők már egy ideje, mondjuk nem folyamatosan, van mikor elhagyom, aztán megint visszatérek hozzá. Kedvencem az A’pieu Pure Block Sun Cream. Nagyon szuper, sminkelni is egy álom rá, viszont kémiai típusú. Idézetek egy oldalról, mert fejből nem tudom ilyen érthetően leíni :smiley: :

• “Több kémiai fényvédő hatóanyagról derült ki, hogy hormonszerűen hatnak, és emiatt kockázatosak. A legtöbb terhelő adat az oxibenzon (benzofenon-3) nevű hatóanyagról áll rendelkezésre, mely ösztrogénként viselkedik a testünkben, továbbá allergizálhat, és felhalmozódik az emberi szervezetben.”
  • " Szintén felhalmozódó, nehezen bomló fényvédő a sajnos hazánkban is elterjedt oktinoxát (etilhexil-metoxicinnamát). Ez a hatóanyag állatkísérletek szerint hat a pajzsmirigyhormonokra és a szaporító szervekre. Emiatt különösen kisgyermekek és terhes nők esetében érdemes óvatosnak lenni ezzel az anyaggal." Ez utóbbi van a fentebb említett kedvencemben is.

Jó, akkor gondoltam ha elfogy a kedvencem, áttérek a fizikai fényvédőkre. Igen ám, de ha titánium-dioxid van benne, akkor tuti iszonyú fehér réteget hagy majd az arcomon. Tudom, vannak ezek az újabb fajták, amikben nano változatban van pl. a titánium-dioxid is. Na ezzel meg pont ez a gond, hogy olyan helyre is eljutnak a nano részecskék, ahova nem kellene, és nem ismertek a hosszútávú kockázatai.

Szóval összefoglalva… Melyik ujját harapja meg az ember? :confused: Néha már elgondolkodtam, hogy hagyom a fenébe a hámlasztást és társait, nem használok fényvédőt egyáltalán, és maradok az árnyékban nyáron is…

Köszönöm! :kissing_heart:
Neked is tök jól állna. :wink: A fekete haj, hófehér bőr kombináció szerintem gyönyörű. Mondjuk így kreolosan, a hosszú hajaddal és az egzotikus arcoddal meg olyan Jázmin hercegnős vagy. :blush:

És tényleg olyan :smiley: Szuper hasonlat :slight_smile:

Húú!! Az szerintem is gyönyörű! Fekete haj+fehér bőr
:heart_eyes::heart_eyes: Nem gondolkodtál még sötétebb hajszínen? A mostani hajszíned gondolom a sajátod, tehát nincs festve.:blush: Ha viszont jól gondolom, hogy a sajátod, akkor soha ne festesd be! Az eredeti hajszínnél nincs szebb! :heart_eyes: Én megbántam anno a szőkítést :sob:

Nagyon sokan mondták , hogy tiszta Jázmin vagyok :heart_eyes: és ennek nagyon örülök, mert imádom azt a mesét!! Pocahontasnak is hívtak már az a mese is az egyik kedvencem. Te pedig, ha választanom kéne Aliz ra hasonlítasz, aki nagyon bájos és csinos :blush: mondták már?

Tényleg, Pocahontas is hasonlít.
Engem még nem hasonlítottak Disney hercegnőhöz, de Alíz passzolna, elég szürreális néha az életem. :laughing: A hajszínem pedig valóban saját, de egyszer beruháznék egy fekete parókára csak úgy kíváncsiságból. A festés szóba sem jöhet, pedig régen zavart, hogy ennyire “színváltós” a hajam. Minden fényben más, főleg képeken.
Múltkor a fodrász után csináltuk ezt a videót, fent mintha le lenne nőve, alul meg szinte vörösesnek tűnik, míg rá nem esik a fény, pedig igazából egyszínű az egész.

Nagyon szép és különleges!! :heart_eyes: Kevés lánynak van ilyen hosszú világos saját haja!:blush:

Szia Vicus!

Szerintem ne írd le olyan gyorsan a kémiai fényvédőket. Az általad idézett oldal által idézett cikkekben szereplő adatok nem egészen indokolják azokat a következtetéseket amelyeket levontak belőlük. Meggyőző bizonyíték van valóban például arra hogy néhány benzofenon-típusú molekula amiket fényvédőkben használnak antiandrogén és proösztrogén (ahogy idézed, hormonszerű) és egyéb káros hatással lehet, de ezek többsége in vitro körülmények között végzett, vagy olyan kisállatokkal, amelyek szervezetébe közvetlenül került a vizsgált hatóanyag. Ez azért fontos, mert (amennyire én látom) a szakértők abban sem értenek egyet hogy pontosan milyen arányban kerülhet be a keringésedbe a bőrödön alkalmazott fényvédő, és leginkább becslésekkel dolgoznak. Logikailag nem megalapozott a patkány, vagy különösen az in vitro kísérletetek eredményeit (amelyek kétségkívül aggasztóak, valóban) alkalmazni olyan embermodellekre, akik a fényvédőt évszakfüggően, változó koncentrációban és minőségben alkalmazzák, többnyire arcon és nem teljes testen. Olyan kutatás is van ami azt állítja, hogy ahhoz, hogy azt a testtömegre eső koncentrációt elérjük amit a kísérleti állatoknál találtak akár 200 évnyi, naponta teljes testfelüleletet befedő fényvédő-alkalmazásra lenne szükség.

Ami sajnos vitathatatlan és megengedhetetlen, az némely kémiai UV filter katasztrofális hatása a vízi élővilágra, ha azért bannoltak/bannolnak hatóanyagokat, azzal teljes mértékben egyet tudok érteni.

A másik dolog amit írsz, az a fizikai fényvédők, fémoxidok esetleges felszívódása a bőrről. Erre, legjobb tudomásom szerint, nincs meggyőző kísérleti adat ami alátámasztaná, annak hiányában pedig spekuláció.

Több helyen is olvastam véleményekben hogy hiába keresik a tökéletes alkoholmentes, szép összetevőjű fényvédőt, ami működik is: nos, nem fog megtörténni. A kémiai fényvédőnek oldott állapotban kell a bőrre kerülni, és mivel viszonylag nagy, nehezen oldható molekulákról van szó, alkohol vagy hasonló potens oldószer vagy komedogén mindig ott fog díszelegni az inciben, ha nem, kezdj el gyanakodni.

Szóval kedves Vicus, én nem mondanék le a helyedben a fényvédelemről, de ne is aggód túl a dolgot. Én pl. érzékeny bőrre kémiai és kevert fényvédőt csak nyáron használok ha elkerülhetetlen, télre és őszre kevés fizikait elégségesnek ítélek, spf 15-20 környékén, hidratálókrémmel hígitva. Senki nem futhat örökké az életkora elől.

@Sugarplumfairy Szívemből szóltál! :+1::+1:

Ezt az utolsó mondatot kellene a KM logó mellé tenni a főoldalra. Sokan szinte betegesen félnek attól, hogy a koruk esetleg meglátszik az arcukon, mintha valami szégyen lenne az idő múlása, nem pedig megmásíthatatlan tény.

Kedves Sugarplumfairy! Köszönöm válaszodat, igyekszem kevésbé túlaggódni a dolgot :slight_smile: Amúgy eddig sem az állt a dolgok középpontjában, hogy minél tovább szép, fiatalos, feszes stb legyen az arcom, hanem a bőrrák elleni védekezés.

Abszolút :slight_smile: ezért adtam is ma magamnak 7 egész percet a szoliban :DDD kicsit túl lett itt tolva a barnaság-fóbia…
Érdekes, hogy eddig senki nem említette a dohányzást, sokkal olcsóbban, és egyszerűbben elkerülhető, mint a napfény, és legalább annyit használ a bőrnek hosszútávon :smiley:

A dohanyzas dontes kerdese, a napfeny nem igazan.

Szerintem felreertettel. Az a hsz-em, amire reagaltal, nem a fenyvedelemrol szolt. Az ido mulasanak nyomaira probaltam csak reflektalni.