Fenntarthatóság és krém/sminkmánia

@Vicus, melyik az a rizstej, amit szívesen iszol?

1 Likes

Happy márkájú, Lidl-ben és Penny-ben lehet kapni. Én örültem, hogy nincs benne sem cukor, sem édesítőszer, de természetes módon előforduló cukroktól édeskés íze van, és emiatt viszonylag gyorsan emeli a vércukorszintet, így akinek ez szempont, annak nem megfelelő.

4 Likes

Köszi! A természetes cukortartalom nem probléma, de a hozzáadott cukrot kerülöm mindenben egészségügyi okokból. Bár elvileg nincs problémám, de jobb elővigyázatosnak lenni, mivel a családban volt cukorbeteg a felmenőim között. Illetve figyelek, hogy mikor milyen ételeket fogyasztok.

3 Likes

En is probalkozom a fenntarthatosag fele torekedni, amennyiben ez meg belefer. Kozmetikumok teren ez viszont csak a sampon/tusfurdo vonalon eszlelheto, eddig jobb megoldast nem talaltam.

Viszont @Vicus, engem nagyon erdekelne a velemenyed a tejrol stb. Mindenevo vagyok, bar tejtermekkel es husokkal ovatosan banok, mivel igy 30hoz kozel meg mindig olyan a borom, mint egy 16 evesnek - tele pattanassal ( de legalabb rancok meg nincsen😅). De tenyleg erdekelnenek az egeszsegugyi ajanlasok, mert mar tenyleg nem tudom mit kezdjek magammal…

2 Likes

Néhány éve volt hír, hogy talán Németországban megjelentek az újratöltős boltok. Vitte az ember a mosógéles tartályt, és ott feltölthette a boltban. Azt hiszem Budapesten is van már hasonló üzlet (elsősorban élelmiszereket forgalmaznak ugyan), de még mindig nem igazán elérhető ez az opció Magyarországon. Pedig tényleg jobb lenne, mint újratölthető tasakokat venni. Vagy újabb folyékony mosószeres tartályokat.

Engem kicsit zavar, hogy a növényi étrendet már-már mágikus erőkkel ruházzák fel emberek. Az kétségtelen, hogy a környezet és állatvédelem szempontjából nagyon nagyon előnyös. De a növényi étrend önmagában nem mulasztja el pl. a pattanásokat. Természetesen segíthet, de nem csodaszer.

Egy ideje a kislányom tejfehérje érzékenysége miatt el kellett hagynom a tejtermékeket. Ami közel sem jelent növényi étrendet, de egy lépés felé. Egyet kell értsek @noisette-el, ez egy folyamat, és közel sem egyszerű. Sok mindent könnyen le tudtam váltani, de a sajtok például nagyon hiányoznak (a növényi sajtok botrányosak). Jelenleg úgy érzem, hogy pár dolgot a diéta elhagyása után meg fogok tartani: a bizonyos növényi tejek például tökéletesen működnek tehéntej helyett.

4 Likes

Igen, csomagolásmentes bolt van Budapesten legalább 3, de sorra nyílnak más nagyvárosokban is. Szeretem ott beszerezni a fűszert, tésztát, zabpelyhet, rágcsálnivaló magvakat. Lehet kapni teákat, szappanreszeléket, intim kelyhet, arclemosó korongot, kávét, olajat, mosogatószert, mosogató kefét, méhviaszos kendőt, fa fogkefét, nagyon nagy a választék. Kozmetikumokat csak nagyon felületesen néztem meg, általában nem használnám őket szívesen az összetevők alapján.

4 Likes

Hú, ez egy nagyon jó kezdeményezés. Ha egyetértetek és a neveteket is adnátok ilyesmihez, írjátok alá, kérlek. Részemről 100%-ig támogatom és élnék is a lehetőséggel.

6 Likes

Ha már krémmánia és kozmetikumok, illetve a környezetvédelem és újrahasznosítás.
Épp a héten gondolkodtam el azon, hogy a sok lemosott sminktermék,mennyire kiszűrhető a vízből? Vagy a termékek csomagolása, hány márkánál újrafelhasznált anyagból készül? Miért nem lehet látni krémeknél olyat ahol csak azt veszed meg amit beletennél a kiürült helyébe, vagy a sminkeknél a csomagolás is elképesztően pazarló sokszor. Nehéz és összetett dolog ez. A drogériás újratöltés nem rossz, de ha minden márka csinálna ilyet egy egész ház kéne hogy mind elférjen mindenkinek az újratölthetős kis részlege. A mandula, rizs, zab tej literjéhez 3-4 liter víz kell(!) minimum hogy előállítsák. Csak erről nem beszélnek. Úgy veszem észre most hirtelen mindennel bajuk lett a környezetvédőknek, pedig a probléma csak tetőzik és nem most alakult ki. Ez következmény sajnos.Szinte minden káros és rossz. A műanyagnak fontos szerepe van az életünkben, mert ne felejtsük el a civilizáció mostani formáájban a minden mentes dolgok nem fognak működni milliárdos népesség mellet biztos nem. Ésszerű és helyi megoldás kellene. Egy trópusi szigeten más a probléma mint mondjuk egy kínai iparvárosban. A csomagolóanyagokat már egy termék csomagolásánáll úgy kéne kialakítani, hogy a szelektív válogatás után mind hasznosuljon. vannak erre pozitív példák is.

4 Likes

Én még 1 helyen se láttam ilyen utántöltőket, pedig mintha már a Tesco is kezdeményezte volna.
Nem tudom, hogy ez az egész, hogy kivitelezhető, az emberek hordozni fognak magukkal utántöltő üres flakonokat és sorban állni pancsolgatni?
Én tuti nem.

Én azt gondolom hogy az ember a fogazata alapján vegyes táplálkozású nem véletlenül alakult így ki az évmilliók során. Ehhez kialakult egy olyan gyomor, emésztőrendszer is hogy feldolgozza az elfogyasztott táplálékot. A tej szerintem fontos tápanyag. Az más kérdés hogy van akinek a szervezete nem tolerálja, vagy a glutént és nem ehet búzalisztből készült dolgokat.
Azt hiszem a mértéken is hangsúly van ki miből mennyit eszik és a genetika is nagyon fontos. Van akinek a koleszterinben gazdag étrend sem árt, de pl Kovács Katinak például már a hangja került veszélybe a vega életmód miatt, le is állt vele. Sokrétü dolog ez is.

3 Likes

Csehországban vezették be eddig. Én szívesen pancsolnék vele.

3 Likes

Aláírtam, szuper kezdeményezés :blush:

3 Likes

Én nagyon szeretem a zöldségeket, de a húst is, szerintem mindenre szüksége van az emberi szervezetnek, csak mindent mértékkel kell enni. Néha tartok húsmentes napokat. Bár a cukrot igyekszem kerülni, de sajnos üdítő, gyümölcslé sokszor előkerül. A bolti tejek szerintem nagyon egészségtelenek, szivesen kipróbálnék valami növényi tejet.

2 Likes

“Ha valaki saját döntéséből elhagyja, nem vitatkozni kellene vele, hanem megköszönni, amit az állatokért és a természetért tesz.” Szerintem ez az ő döntése, engem nem zavar ha neki így jó csinálja. Engem az zavar hogy sok minden ami eddig volt hirtelen rossz lett a cukortól a gluténon keresztül a húsig stb. Az arany középút lenne a fontos. Mert a világ nem fekete vagy fehér.
A növények sem tartalmaznak mindent. egy gyereket sem lehet csak növényi eredetű táplálékkal etetni meg vitaminnal.

9 Likes

Szerintem nem a nagyüzemi állattartással van a baj. Nem a tejfogyasztással van a baj. Nem a vegánokkal van a baj. Nem a húsevőkkel van a baj. Nem azzal van a baj, hogy nem tudjuk utántölteni a krémeinket és baromira nem mentettük meg az óceánt azzal, hogy nem lesz műanyag szívószál a McDonald’sban és a Starbucksban.
Az a baj, hogy 7,5 milliárd ember él ezen a szerencsétlen bolygón, ami 1 milliárdra lett “tervezve” és hogy ebből a 7,5 milliárdból MILLIÁRDOK élnek olyan társadalmakban, kultúrákban, amelyeknek alapja, hogy minél több gyerek legyen egy családban. És élik ezt a létet olyan alacsony szinten, hogy fel sem fogják, hogy a kis falujukon kívül is van élet és hogy egy bolygón élünk, aminek ők is részesei, és ha 10 gyereket szül erre a világra a nyomorba, ahol ő van, az nagyon nem jó. Szerintem itt kezdődik az egész. Milliárdok élnek így, a világ majdnem fele. Szóval csinálhatunk mi bármit. Ők vannak többen és egyre többen lesznek, mert egyre nagyobb mértékben szaporodnak.

12 Likes

Viszont nagyon kerek mindenkit, a későbbiekben maradjunk a kozmetikumoknál ebben a topicban.

1 Likes

Viszont kifejezetten örültem a buborékos műanyag védőcsomagolásnak amikor megkaptam a rendelésem. És ez milyen hasznos tud lenni pl. amikor valakinek küldenem kell egy palettát és épen kapja meg. :grinning:

2 Likes

Ami azt illeti, a Selfridges már zseniális újrahasznosított papírral csomagolja a törékeny termékeket.

image

4 Likes

Ez az egész visszafordíthatatlan, akár a klímaváltozás.
Megérettünk a pusztulásra, és ez lassan látszik is bekövetkezni, sajnos.

Nem fog kipusztulni az emberiség, csak lehet, hogy nagyon kevesen élik túl.

2 Likes