Fenntarthatóság és krém/sminkmánia

Arra gondoltam, megoszthatnánk egymással a tapasztalatainkat a fenntartható, környezetbarát termékek, alternatívák kapcsán. Volt már szó pamut lemosó korongokról, mikroszálas kesztyűről, de beszélhetünk természetbarátnak hirdetett kozmetikumokról is. Mi vált be, mi nem, minek nem olyan az összetevőlistája, mint elvárjuk, stb.

4 Likes

A ligeti csomagolásmentes boltban vásároltam korábban pamut/frottír sminklemosó korongokat. Sajnos nem váltak be, ennek okai:

  • A frottír nagyon durva, nem szívesen használom a szemem körül, kemény. A pamut oldala önmagában nem hozza le a sminket.
  • A tartósabb termékeket nem lehet szépen kimosni belőle. Főleg rúzsokkal gyűlt meg a bajom…
  • Sajnos nem annyira hatékony, mint szeretném. Próbáltam pl. micellás vízzel, olajos lemosóval, nem szed össze annyi szennyeződést az arcomról, nekem többet is el kellene használjak egy lemosás alkalmával. Általában nincs hozzá türelmem, és hagyományos vattakorongra váltok…

Azt gondolom, ez max abban az esetben lehet jó, ha az ember nem használ erős sminket, alapozót, csak egy icipici spirál, korrektor… valami minimál. De még így sem tudom ajánlani, sajnos nem elég gyengéd.

3 Likes

Az Yves Rocher mikroszálas sminklemosó kesztyűjét nagyon szeretem. Valószínűleg nem veszem meg, ha tudom, hogy mikroszálas, főleg, mert elvileg 2 hónapig javasolják max használni. Nekem megvan már kb. fél éve, nem éreztem, hogy megváltozott volna, ugyanolyan gyengéd, mint volt.
Előnyök:

  • Vízzel is hatékonyan távolítja el a sminket, de én szeretek sminklemosó olajat használni mellé.
  • Gyengéd, nem bántja a szemeimet sem.
  • Tartós termék, sokszor újrahasználható.

Hátrányok:

  • Elvileg csak 2 hónapig javasolt a használata
  • Mikroszálas, tehát mindenképp van környezeti terhelés.

Én minden használat után kézzel tisztítom, kb 4-5 használat után mosógépben mosom.

2 Likes

@dunaimano, érdekes amit írsz, nekem ebelines mikroszálas kesztyűm van, még nem használtam. 2 hónapig lehet csak használni? Nekem bejöttek a mosható sminklemosó korongok, bár jobb lenne belőle 10 darab, nem csak 3 ami van. :slight_smile:

2 Likes

Az Yves rocher csak 2 hónapig ajánlja… Lehet, hogy az ebelinre nincs megkötés.
Milyen sminklemosó korongokat használsz? Az is pamut/frottír anyag?

2 Likes

Azt hiszem talán frottír, tényleg nem a legkíméletesebb, de engem nem zavar :).

1 Likes

Nekem is mikroszálas ebelines kesztyűm van, már a második - jelentősen tovább bírta, mint 2 hónap, használat után meleg szappanos vízzel kimosom, és kb hetente bedobom a mosógépbe is. De legközelebb én is műanyagmentesre szeretnék váltani. Egy mosható sminklemosó korongom van, amit ajándékba kaptam még, de ez naagyon gyorsan elkezdett tönkremenni, szöszösödni (bár a kimosással nem voltak gondjaim), szóval engem is érdekelne olyan, ami megbízható :slight_smile:
Tusfürdőről áttértem a szappanra, flakonos samponról a szilárd samponra. Ebben arra is figyelek, hogy magyar és pálmaolajmentes terméket válasszak. Most például az Origi szilárdsamponját használom. Illetve megrendeltem tőlük az első szilárd testvajamat is, ami egyelőre csak úton van hozzám, de nagyon kíváncsi vagyok.
Dezodoromat is leváltottam sprayről magyar krémdezodorra. Kicsit kényelmetlen a használata nekem, úgyhogy itt körül kell nézni a lehetőségek között. Viszont (legalábbis most télen) a hatásfokával elégedett vagyok.
Odafigyelek arra, hogy vegán sminkeket vásároljak, de míg “krém” téren úgy érzem egyre jobban megy a környezettudatosság, ez sokkal nehezebb, nagyon pici a műanyagmentes (és más szempontból is megfelelő) választék. Bár a palettákból papírdobozosokat használok :smiley: A hulladékmentes oldalon van néhány smink, de egyelőre nem volt merszem kipróbálni.

A Lush-ban nagyon csalódtam összetevők terén… egy szilárd balzsamom van még tőlük, de megpróbálom a termékeiket kiiktatni és magyar alternatívákat keresni. A drogériákban kapható szappanok 99%-ban pálmaolajjal készülnek, pl a Yamuna is, ami nekem meglepetés volt.

Számomra ezek aránylag könnyen megléphető váltások voltak, persze nem minden egyszerre, és megpróbáltam alaposan utánaolvasni, utánanézni a dolgoknak. Szuper ötlet volt a topik! :slight_smile:

4 Likes

Húú, te nagyon sokat vállaltál már!
Bevallom, nekem nehéz néha, pl a szappan, szilárd sampon számomra kényelmetlenek, a krémdezodor pedig szóba sem kerülhet… Megvan a nagyon bevált dezodorom, és nem vagyok hajlandó lecserélni. :smiley:
Viszont igyekszem mindenből a lehető legnagyobb kiszerelést venni, ha már nem csomagolásmentes alternatívát választok.
Mik a tapasztalataid a szappannal, szilárd samponnal kapcsolatban? Mennyire bőrbarátak? Könnyű volt a váltás, mennyire kellett megszokni?

3 Likes

Sminkek terén az elérhető választéknál az összetevőkkel nem voltam megelégedve. Bár nem néztem meg mindent valószínűleg, de a legtöbb esetben alkoholosak sajnos.
Ami viszont nagyon szimpatikus, az az elate cosmetics. Sajnos nem csak itthon, de még a környéken sem elérhetőek. A termékeik összetevőiben nem találtam kivetni valót, és a csomagolás is környezetbarát. Nagyon szimpatikus a cégfilozófia. Pár hónappal ezelőtt találtam rájuk.

2 Likes

Nekem ilyen van, pont múlt héten vettem, a Müllerben. Elég drága volt (3 ezer felett), de használatban nagyon klassz. Puha, gyengéd, mégis hatékonyan távolítja el a sminket, sima vízzel is.
Egyetlen problémám vele, hogy a kézi kimosás után nem tudom annyira kifacsarni, hogy meg tudjon száradni a következő alkalomra (tehát pl. esti lemosás után reggel még nedves).

Egyébként ehhez is 2 hónap használatot ír, de ha tovább bírja majd, akkor tovább fogom használni.

3 Likes

Vannak ezek a fa fogkefék, van olyan aki ilyennel mos fogat? Mennyiben más mint a műanyag fogkefe? Nem megy tönkre egy idő után?
Volt nekem régen egy teljesen fa hajkefém, borzalmasan húzta a hajam, így még mindig inkább az ebelines (tanglee teaset koppintást használom.)
Hú én is nehezen váltanék, szilárd dolgokra, szappant semmiképp sem tudnék használni, szilárd sampont viszont szivesen kipróbálnék. :slight_smile:

1 Likes

Beletelt egy évbe, mire itt tartok :slight_smile: Az első lépés a sampon volt, és onnan mertem folytatni. Nekem nagyon bejött, nem tervezek visszaváltani. A szilárd samponokhoz igazából ugyanolyan alapanyagokat használnak, mint egy jobb fajta flakonoshoz, csak a vizet kispórolják. A szappan nehezebb volt… az első iszonyatosan szárította a bőrömet, de el akartam használni, és pár hét után egyre jobban hozzászokott. (hozzáteszem, alapból száraz a bőröm és szerintem a szappan se volt a legjobb). De például a Lush-ban vannak pucér tusfürdők, amik szerintem ugyanolyan alapon működnek, mint a sampon. A samponnál még az volt a fontos nekem, hogy samponszappant semmiképp nem akartam kipróbálni, mert azután ecetes öblítés kellene, nekem ez nem volt szimpatikus.
Ez az elate cosmetics tényleg nagyon vonzó! Bevallom, smink téren nem is nagyon nézelődtem… illetve az arcapolasban se vagyok hajlandó komprosszimumot kötni.

A fogkefe kérdés: én elektromosat használok, ezt nem szeretném leváltani, de a párom most a fával próbálkozik, és a hatásával meg van elégedve vele, viszont gyorsabban elhasználódik, mint amiket eddig vettünk.

2 Likes

A kép alapján ez is mikroszálas szerintem :confused: , ránézésre eléggé hasonlít az ebelinesre, bár arra nem mondanám, hogy kifejezetten puha és gyengéd.

2 Likes

Majd megnézem a csomagolását, hogy mit ír. Azt hiszem, még megvan, mert jó kis visszazárható, erős zacsiban van, ilyesmit nem dobok ki. :smiley:

Én a nyáron vettem egy bambusz fogkefét. Először nagyon furcsa volt, olyan érzésem volt, hogy “egy fa darabbal” mosok fogat. De aztán megszoktam és nem vettem észre hatásbeli különbséget a műanyaggal szemben. Szerintem máskor is azt fogok venni, már csak a tudat miatt is.

3 Likes

Nagyon fontos téma ez, én is rengeteget gondolkodom mindig, mi mindent tehetnék még az alapvető dolgokon kívül, és képes lennék-e 100%ban környezettudatos életet élni, ha ennyire ragaszkodom az arcápoláshoz, sminkhez, parfümökhöz. Valószínűleg nem én vagyok a zerowaste mintapéldája, de nagyon fontos átgondolni, vajon az egyszerű hétköznapi szépségápolás ökológiai lábnyoma tényleg olyan borzasztó-e, hogy mindenáron innen kelljen lefaragni az igényeinkből, ahelyett, hogy körbenéznénk például a konyhában (kávé, banán, kókusz, csoki, sőt: minden állati eredetű étel és még semmi manapsag egzotikusnak számító dolgot nem mondtam) Vagy a mérgező tisztítószerek között. Vagy hogy mennyit autózunk feleslegesen, vagy hogy egy mozivetítés mennyi energia stb. Tényleg a kézműves dezodor jelenti a megoldást? Én inkább azt az elvet követem, hogy mindenből a legjobb minőséget választom, inkább kevesebbet vásárolok, de azt tökéletesen kihasználom. A 100 ml-s Clarins dezodor spraymből augusztus óta 20 ml fogyott mindennapi használattal. Jó, a hajammal szerencsém van, egy közepesen jó samponnal heti egyszeri mosással gyönyörű dús, fényes, az Aesop samponomból diónyi mennyiség elég a hátközépig érő hajamra, alig fogy.
A sima szappantól sajnos napi szinten undi szürke lerakódást kell súrolnom (szódabikarbónával; jobb, mint bármilyen Cif súroló) a csapról/kádról, és egyébként is lehetetlen pálmaolaj menteset találni, de a műanyag csomagolás miatt egyszer próbát fogok tenni a házilag elkészíthető folyékony szappannal.
Mindent, amit veszek, elhasználok, vagy gyorsan tovább adom, hogy ne kelljen kidobni, minden vásárlásom átgondolt, nem halmozok, nincs impulzusköltekezés, csak mert valami akciós. A ruhákkal/cipőkkel ugyanez a helyzet, minimál, de nagyon értékes gardróbom van, régen, amikor olcsóbb ruhakra is hónapokig gyűjtöttem, szégyelltem, hogy csak kevés van, ma már, mikor tudom, milyen káros a fast fashion (2 éve semmit nem vettem ilyen boltokból), nagyon jó érzés.
Amiben fejlődhetnék, hogy ne mindent Angliából és Amerikából rendeljek. Dolgozom az ügyön!

6 Likes

Èn is az Ebeline sminklemosó kesztyűjèt használom, de már kb 1 ève. Ugyan nincs ráírva, hogy mennyi idő után kène lecserèlnem, de már lehet illene (legalábbis az alapján, hogy az Yves Rocher “szavatossága” 2 hónap). Annak idejèn vettem belőle mèg egyet tarcsiba, az mèg benne van a zacskójában, de ránèzèsre is “puhábbnak tűnik” mint amit most használok. Persze azèrt a vattakorongról se mondtam (még) le sajnos, mert a tonikot pl azzal viszem fel, meg amikor fáradtabb (lustább? :zipper_mouth_face: ) vagyok akkor előfordul, hogy sminklemosásra is azt használom :see_no_evil:
Szilárd sampont próbáltam, nekem nem jött be. Nem emlèkszem a márkára, Anyukám rendelte nekem valahonnan, de nem tudtam rendesen kimosni a hajamból, ragacsos tapintású lett utána.
A bambusz fogkefe èrdekelne, szerintem nem tudhat kevesebbet egy sima műanyag fogkefénèl, de legalább környezetbarát.
A krèmdezodor gondolatával is kacèrkodom, de bevallom, nekem kènyelmes a mostani stiftes amit használok. Persze ha a hatása a krèmdeonak jobb, akkor kipróbálnám.
Ès egy hülye kérdès: az elhasznált mikroszálas sminklemosó kesztyűcskèt dobhatom elvileg a szelektívbe?

1 Likes

Én is azt használom, nagyon szeretem :blush: Régebben elektromos fogkefém volt, de teljesen lekoptatta a fognyaki zománcot (fogorvos professzor mondta, hogy sürgősen térjek vissza a hagyományos fogkeféhez), amit csak külső töméssel lehetett helyrehozni.
Ami bevált még, az a Curaprox, nagyon sokáig használható.

2 Likes

És még egy dolog: nem használok semmilyen vattakorongot! Rengeteg terméket elnyel, ami elég drága mulatság, így mindent az ujjaimmal viszek fel. Egyetlen esetben muszáj, ha micellás vizet használok, de erre is megvan az alternatív eszközöm:) A lemosás pedig a következőképpen néz ki: Zuhanyzás előtt felviszek egy vékony réteg olajos lemosót, a zuhany alatt leszedem a smink nagy részét, a szempillaspiral is így jön le a leggyorsabban, majd gyengéd zselés lemosóval eltávolítom a maradványokat. Végül extra puha mini bambusztörölköző sarkára jöhet a micellas víz (ebből összesen 7 db-ba fektettem be és kizárólag az arcom törölgetésére használom, minden nap újat, hetente egyszer a fehér mosassal együtt kimosom őket) és utolsó lépésként áttörlöm az arcomat. Persze ezt is lemosom vízzel, minden 2. nap pedig Niod SS , de ez már másik téma😊

4 Likes

Nagyon jó dolgokat írsz. Én mindig azt vallottam, hogy addig megyek el a hulladék csökkentés, környezetbarát életmód ügyében, amíg az kényelmes és nem kellemetlen. Nem kötök kompromisszumot az arcápolás terén, egyszerűen nincs, ami környezetbarát lenne és bőrbarát egyszerre. Aki tud ilyet mégis, szóljon! Viszont egy csomó más dologra odafigyelek… Pl.
nem veszek semmit ami közvetlenül Kínából jön, fast fashion kizárva, először mindent másodkézből próbálok megvenni, stb. Nagyon sokat tudnék erről beszélni.

4 Likes