Fenntarthatóság és krém/sminkmánia

Mi próbáltunk fa és bambusz fogkefét több fajtát. Az én problémám, hogy azt, amit a curaprox tud, sajnos meg sem közelíti. Van egy elektromos fogkefém is, amit szintén nagyon szeretek, és hatékonyan tisztít. A bambusz keféje nekem általában nem elég sűrű, nem elég puha, vagy túl nagy… Nem találtam meg a tökéletest.
Férjuram amiatt nem szerette, mert a nyele képes vizesedni.
Akinek pozitív tapasztalata volt bambusz / fa fogkefével, megköszönöm, ha megosztja, milyen márka terméke volt!
Én visszaváltottam Curaproxra, férjem most (jordan?) újrahasznosított műanyagból készült fogkefét használ.

2 Likes

Sokat gondolkodtam egy ideje ezen a témán, mert nálunk nagyon fontos a környezettudatosság. Piacra is textilzsákokkal megyünk a tejesnél visszük a saját műanyag dobozainkat. Termelőktől vásárolunk, leszoktam az avokádóról és a hasonló “egzotikumokról”. Igyekszem az évszaknak megfelelő zöldségeket, gyümölcsöket vásárolni. Ruhát évek óta nem vettem fast fashion boltokban, igazi pazarlásnak tartom ami ott megy. Nagyon szeretek turizni, rengeteg klassz ruhát találok mindig. Ha meg nagyon határozott elképzelésem van, azt megvarrom, ha van időm és kedvem :slight_smile: Az a bajom a bolti ruhák nagy részével, hogy szinte műanyagból vannak (poliészter). Turiban is már úgy kell vadászni a természetes anyagból készülteket. Ezért csak tapintással választok. (Végigviszem a kezem a vállfákon, és amelyikről kiérzem a természetes szálat, pamut, len, selyem, gyapjú) Eleve csak azt nézem meg) Persze néha becsúsznak műanyag ruhák, mert megtetszett a fazonja, de inkább a “lebomló” társait választom.

A kencék nálam lassan fogynak csak annyit használok amennyi kell, a dobozokat szelektíven gyűjtöm, mint minden mást a háztartásban :slight_smile: A fogkefék elektromosak, én nagyon meg vagyok elégedve vele, nem szívesen cserélném le bambuszos sima fogkefére. Használok vattát, mert lakkozom a körmeimet és azt csak azzal lehet normálisan lemosni. A sminket én is fürdéskor mosom le javarészt és vattával törlöm át Nivea sminklemosó krémmel. Mivel a nagyja lejön fürdéskor így egy vattakorong elég 2 napig.

Nálam az alapozók lassan fogynak, nem mindennapos használatban vannak. Highlighterből nem vásárolom túl magam, mert tényleg kb. örökké tartanak :smiley: Mondjuk abból csak drogériás van, egyszer azért kipróbálnék egy high endet abból is :slight_smile: Én imádom a KM zsibit, sok klassz dolgot vettem szuper áron, engem nem zavar, ha használt, le lehet fertőtleníteni, de sokan eleve így adták át. :slight_smile: Nem csak anyagi és a külföldről való rendelésfóbiám miatt szeretem, hanem mert valahol ez is hasonló a turikhoz. :slight_smile: Persze meg van a szűz paletták első beletapicskolási csodás varázsa, de ugyanígy tudok szeretni egy másodkézből vett palettát. Főleg azokra vagyok rácuppanva és a különleges körömlakkokra :smiley:
A paletták meg kb életem végéig elegek, szerencsére a legtöbb papírcsomagolású, a műanyagosakat nem szeretem, mert feleslegesnek tartom, ha lehet másból is csomagolást készíteni.

Ha elfogy a samponom (amúgy ezekből mindig nagy kiszerelést választok, kevesebb szemetet termeljek) akkor szeretnék pucér samponkorongot venni a Lushban. Arclemosóm kétféle van, az egyik pucér, Lushból van, de nagyon törik és azt csak reggel tudom használni, mert a kis darabokkal át tudom mosni vele az arcom, de este a sminkhez ez nagyon kevés. Pedig szuper termék, de emiatt kétlem, hogy újravenném. A másik esti lemosóm, a Dermofiltől van, az számomra egy csodaszer, ráadásul kevés is elég belőle mert nagyon hatékony így sokáig elég.

Tusikból is nagy kiszerelést veszek, de nálam azok alapból lassan fogynak, mert nem a víz alatt kenem be magam és nem mossa le a víz addig se amíg felhabosítom magamon. Illetve próbálok leszokni arról, hogy csak folyatom magamra a vizet, nagyon szeretem a vizet. Sokszor sikerül tartani a gyors zuhit, de néha olyan jó ahogy a melegvíz átmelegít :slight_smile:

Fültisztító pálcikából a műanyagosat lecseréltem papír alapúra, a Rossmannban lehet ilyet kapni :slight_smile:

Bocsi a kisregényért, hirtelen ez jutott eszembe a témáról :smiley:

3 Likes

Nagyon szimpatikus nekem a hozzáállásod!

2 Likes

Dettó :slight_smile: Nagyon igyekszem, de a meleg víz olyan jóó…
Fültisztító pálcából én is a papírnyelesre váltottam már. :slight_smile:
Imádok turizni, ez hozta vissza az életembe a ruhavásárlás szeretetét. A fast fashion nagyon fárasztó és lehangoló volt, kb egy fél évig nem is vettem ruhát. Aztán rávettem magam, hogy bemenjek egy turiba, mert korábban itt sem találtam fel magam, de azóta állandóan vásárolni akarok. :smiley:

4 Likes

Szerintem a mindennapi tejfogyasztás sokkal károsabb a környezetre (és etikailag is megkérdőjelezhető, miután megnéztünk egy filmet a tejiparról), mint az, ha néha veszel avokádót. Persze manapság már kb. minden élelmiszerre mondhatnánk, hogy vagy az egészségünkre károsak, vagy a környezetre (vagy mindkettőre). Ettől függetlenül érdemes kerülni az állati eredetű termékeket, ezzel spórolhatjuk meg a legtöbb CO2 kibocsátást (és szenvedést).

3 Likes

Megértem :smiley: Szerintem nálam ez a kincsvadászat jelleg is befigyel még, egyszerűen kalandos lett a ruhavásárlás a szó jó értelmében :slight_smile: Fast fashionban én a Zarát szeretem, de túlárazottnak tartom, főleg a bizsukat. A Dorothy & Aby turikban 1500 ft darabja a füliknek, a legdrágább nyaklánc egy hatalmas gyöngysor nyakék is csak 2500 ft volt. :slight_smile: A többi ruha szerintem túlárazott, hiába elegánsabb outletnek hívni magukat, akkor is csak egy turkáló, mert azokat árulják amik vagy nem lettek eladva vagy hibás termékek.

2 Likes

Én “csak” joghurtot eszek egy nagyobb kupa 2 hétig elég. Néha tejfölt és vajat veszek a kajába. Párom nagyon szereti a sajtot, azt gyakran veszünk még. Az állati eredetű termékeket nem tudom kikerülni, mert valamit enni kell és nekem ezek a vegán jellegű életmódok egyszerűen nem jönnek be (egyszer próbáltam elég is volt). Abban hiszek, ha annyit veszel amit megeszel kistermelőktől az szerintem jó. Ha most senki se fogyasztana tejet, husit ők kb. tönkre is mennének én meg biztos, hogy éhes maradnék. Nem a tejjel van a baj, hanem a pazarlással, a túltermeléssel és azt ebből fakadó kegyetlenségbe forduló állattartással.

3 Likes

Akkor nyugodtan nézhetnének más munka után, mint pl. növénytermesztés. Amerikában már van olyan tejipari cég, akik teljesen átálltak növényi tejek előállítására. Persze tudom, hogy a mandula- vagy kesutejjel sem vagyunk előrébb, hiszen ezeknek is nagy az ökológiai lábnyoma.
Amúgy táplálkozás-élettani szempontból is baj van a tejjel. Na de ez egy másik történet.
Sokat tudnék erről a témáról beszélni, de azt hiszem ez nem az a hely, mármint szépségápolás felől próbálom majd megközelíteni :slightly_smiling_face:

3 Likes

A kesutejet is jelenleg nagyon kétséges körülmények között gyártják, nemrég olvastam egy cikket az indiai lányokról, asszonyokról, mennyire kihasználják őket. Jó cikk volt mert nem a bojkottra biztatott, hanem felhívta a figyelmet a fair trade-re és mennyire fontos lenne ezeknek a nőknek megfelelő munkakörülményeket és fizetést biztosítani. A kesudióra meg éppen a vegánság miatt nőtt a kereslet… A túlzott növényi tejtermelés pedig rontja a környezet növényi összetettségét, ami azt hiszem a méheknek se túl jó. Sajnos nem tudom most kikeresni a cikkeket ezekről, de nincs igazán jó megoldás. Sokan vagyunk a földön és ez sajnos ezzel jár, nincs igazán jó megoldás.

Jelenleg tőlem ennyi telik a témában, én hiszek a fenntartható és etikus állati eredetű termékek fogyasztásában. A levágott állatok bőre kiköt a bőriparban, abból meg megvesszük a cipőt. Nekem sok fenntartásom van a vegánsággal kapcsolatban is, de akinek ez jó és bevált mint életmód, akkor jó :slight_smile: Illetve igyekszem minden tőlem telhetőt megtenni amit össze tudok egyeztetni az életmódommal. De én sem akarok ebbe belemenni, mert végül is a szépségápolás a téma, és másokat se szeretnék megbántani a véleményemmel :slight_smile:

5 Likes

kicsit offtopik, de valaki feljebb említette a papírpalettákat: https://hvg.hu/kkv/20200131_Ingyen_sem_veszik_mar_at_a_papirt_osszeomlas_szelen_a_szelektiv_papirgyujtes

1 Likes

Én is így értettem, hogy nem vagyunk előrébb a kesutejjel, amit az első bekezdésben írtál. De a biológiai sokféleséget azért a növényi tejek előállításánál sokkal jobban rontja az állattenyésztés.
De megértem, ha neked nem váltak be a vegán termékek (én sem vagyok vegán), szerencsére egyre több alternatíva lesz a boltok polcain, hátha később találunk ezt-azt, ami megfelel. Jelenleg rizstejet iszom, nemrég találtam olyat, ami ízlik, de itt is bele lehetne kötni pl. a dobozos csomagolásába, jobb lenne házilag csinálni, na de idáig még nem jutottam el :slight_smile: Lényeg, hogy felismertük a problémákat és igyekszünk tenni ellenük a magunk módján.

Nekem olyan problémám van, hogy nagyon beváltak a koreai termékek arcápolás és hajápolás terén is, viszont tudom, hogy az ideutaztatásuk sem túl környezetbarát. Úgy tudom picit csökkenteni, ha egyben rendelek több dolgot. Mondjuk a helyi drogériába is ide kellett valahogy szállítani pl. azt a Nivea krémet. Itt is az lenne a megoldás, ha helyben készült terméket használnék, de natúr/bio fronton kihívás olyat találnom, ami tényleg jó is, eddig még nem sikerült.

4 Likes

Azért megértem ha nincs kedved házilag rizstejkészítéssel bajlódni :smiley: Én azt hiszem ebben “rosszabb” vagyok kókusztejet és mogyorótejet szoktam venni, de csak reggel a kávémba löttyintek belőlük, sokáig elég így :slight_smile:
Igen szerintem is fontos a felismerés és a cselekvés, ahogy írtad is :slight_smile:

Hallottam én is a koreai csodatermékekről, még nem próbáltam őket. Az nagyon tetszett a fórumon is, hogy összeállnak a lányok a rendeléssel néha. Szerintem ez is jó, mert egyben kiszállítják a termékeket, ha valaki nem akar sokat vagy nem tud rendelni.

Huh a készíts mindent magad volna valóban jó, de kinek van erre ideje… sajnos sok ilyen kézzel készült kence meg is romlana mire felhasználod és nem tudom mennyire volna jó az adott termék.

2 Likes

Szerintem én voltam, nekem a rögeszmém a papírpaletta :smiley: Köszönöm a cikket! Sajnálom, hogy nem tudják megfelelően felhasználni a papírhulladékot. Egy dolog vigasztal, legalább lebomlik magától vagy lebomlana ha nem égetnék el :frowning: … de elképesztő pazarlás, hogy nem hasznosítjuk újra. Erre is rá lehetne építeni egy rendes ágat… De hát én is csak a fotelből beszélek. Az igazi változást ezekre a témákra csak a nagyhatalmak tudnak hatni, ők meg nem annyira igyekeznek… Azért kisemberként szeretnék minden tőlem telhetőt megtenni.

Nagyon idealis elkepzeles, de a papirboritok es tokok tobbnyire fenyes vagy matt foliaval vannak fedve magazinok szintjen is, ami megkerdojelezi a valos ujrahasznositasi lehetoseget (ezt eloszor is el kellene tavolitani roluk). Sminkeknel nagyon keves a natur papir csomagolas. A csomagolasok egyreszet lakkozzak, igy jon ki a felig papir feny, felig fenyes bevonat.

1 Likes

Nagyon érdekes dolgokat hoztatok fel!
A papírpalettát én is említettem, de inkább csak viccből :grinning: minthogy a csillámos szemfestékek szinte mind (mikro)műanyagból készülnek, amúgy se sokat számít.
Mi az alverde fa fogkefét vesszük amúgy, azt olvastam, ez itt környezetbarátabb, mint a bambusz, mert közelebbről jön az alapanyag (rajta volt a csomagolásán, valahonnan Európából).
Valaki írta pl. hogy neki a stiftes deo jött be: én még nem próbáltam, de olvastam olyanokat, akik a krémdeot picit megmelegítve átöntötték a kiürült stiftes tartóba, és a krémdeo tartályát/üvegcséjét fel lehet használni másra utána :slightly_smiling_face:

Azzal nagyon egyetértek, hogy mindenki annyit tegyen meg, ami számára nem kényelmetlen, nem nyűg - de szerintem kell nyitottság is, ne utasítsuk el rögtön az alternatívákat, ha például valami elsőre nem jött be, nem úgy működött, ahogy kellene, van még választási lehetőség.
Hangyányinak tűnik az, amit ezekkel el lehet érni, csak magam miatt csinálom, mert NEKEM jó érzés, hogy megteszem, amit tudok. De teljesen tisztában vagyok vele, hogy nem lesz jelentős változás, amíg az iparban nem tesznek valódi lépéseket.

4 Likes

Nekem épp azért nagyon szimpatikus a Kell a púder màrka, mert több termékük is újratölthető akár csomagolásmentesen is az üzletben. Sajnos erre nekem nincs lehetőségem, de biztosan fogok utántöltőt venni a kiürült KAP primerem flakonjába.

4 Likes

Sajnos nem lehetek valami büszke magamra ebben a témában, tudatosság kb. 0… De egy tapasztalatom van, ami kedvezőbb csomagolású: a szappan :slight_smile: jó öreg megoldás, egy jó minőségű szappan, ami ezer évig kitart egy flakonos tusfürdőhöz képest. Nekem ezek egyáltalán nem szárítják a bőrömet, így még télen is jóval kevesebb testápoló fogy. Újévi fogadalmam, hogy nem veszek többé tusfürdőt, főleg nem Baleát és társait :slight_smile:

4 Likes

Én az utántöltőknek nem mindig vagyok híve. A kezdeményezés jó, de legtöbbször többrétegű műanyag tasakba kerül a termék, ami olyan bonyolultan újrahasznosítható, hogy nem valószínű, hogy tényleg újrahasznosítják. (Rétegeire kell bontani.) Nem tudom, a KAP-nál milyen a csomagolás, tipikusan folyékony szappan utántöltőknél látom. Én pont ezért nagy kiszerelésű tusfürdőket vásárolok kézmosó szappannak. A PET legalább elég gyakori ahhoz, hogy felhasználják.

1 Likes

Olvasgatom a kommenteket, nem akartam ennyire belemenni, mert nem egészen tartozik a témához, de minimálisan muszáj lesz. Bocsi a regényért, de mindenki álláspontját meg fogom védeni :kissing_heart:
@Vicus -nak igaza van abban, hogy iszonyatosan káros és kegyetlen a tejipar, sőt, az egész nagyüzemi állattartás, és globálisan nézve nagyobb kibocsátással jár, mint az olajipar. Az esőerdőirtás nagy része a szarvasmarhatenyésztés- és takarmányozás miatt van. Fél kg marhahús előállítása kb annyi vizet emészt fel, amennyivel hónapokig zuhanyozhatnánk. A tej mostani formájában nemhogy egészséges, hanem kifejezetten káros, éhínség idején vagy ha nincs más választás, segít a túlélésben, persze, de 2020-ban Európában nem erre játszunk szerintem.
Én 2016 végén tértem át a teljes értékű növényi étrendre (szándékosan nem a vegán szót használom), azelőtt súlyproblémáim voltak (egyszer 40 kg voltam, fél évvel később mondjuk 52, ezt ment 10 éven keresztül), hormonális gondok, 50 napos ciklus, szerettünk volna babát, de nem sikerült, állandó fáradtság stb. Most minden helyreállt, a súlyom és az egészségem is ideális, de az étrend megváltoztatásához másfél év kellett! Ez nem egy ilyen varázsdiéta, a szervezetet fokozatosan kell átállítani, és folyamatosan monitorozni, hogy minden mikro- és makratápanyagból elegendőt vigyünk be + vitaminok (azt egyébként mindenkinek érdemes, nemcsak vegáknak)
Viszont nem gondolom, hogy mindenkinek vegánnak kell lenni, a férjem és a kisfiam sem azok, de bio és hagyományos körülményekkel dolgozó farmot kell választani, ahogy @Alsace teszi. A britek majdnem 20%-a pl. flexitarianus, ami annyit jelent, mint nagyrészt növényi, kisebb részben jó minőségű állati eredetű ételt fogyasztani. Szerintem ez az arany középút, ami az egészségünknek és a bolygónak is ideális.

Mindenki annyit tesz a természetért, amennyi tőle telik, de ne ostorozzátok magatokat, ha nem sikerül 100%-osan. A legnagyobb felesleges szennyezést az ipar jelenti, óriási politikai és üzleti háttere van ennek, a magánember maximum a porszemeket jelenti a sivatagban. Viszont ha egyre több ember utasítja el az egyszer használatos műanyagot, egyre több alkalommal választjuk a növényi eredetűt és az elektromos autókat vagy a biciklit, egyre fontosabb a környezetvédelem, akkor a politika és az ipar is ezt az irányt lesz kénytelen követni.

És egyszer, mondjuk pár napig kísérjétek figyelemmel, mi kerül a kukába. Szinte mindenkinél a hulladék legalább 70%-át a konyha teszi ki, az, hogy egyáltalán eszünk, ahogy a vásárlás minimum 70%-a kaja, aki ezt meg tudja jobban oldani, az előtt le a kalappal. A kozmetikumok csak a töredékét jelentik. És egyetlen szuper fancy hipszter chia magos, avokádós, kókusztejes kesudiós pármai sonkás gojibogyós superfood turmixos szombati reggeli sokkal károsabb a bolygónak, mint mondjuk több havi arcszérum. Szóval a smink- és krémmánia igenis fenntartható, Hölgyeim :slight_smile:

13 Likes

Igazából nagyon szuperül összefoglaltad, egyetértek minden szavaddal! :slight_smile:

2 Likes