Vásárolj kevesebbet - Low buy

" segíthet, ha az ember kinéz valamilyen jótékony célt. Pl. “Ennek a rúzsnak az árát átutalhatnám az X. menhelynek, vagy a beteg Y. Pistikének"

Ezt csináltam a minap :+1: Pár napja akartam rendelni egy 11 ezres szem alatti maszk csomagot. Amióta megvan a legújabb kisgyermekem, konkrétan sporttáskák vannak a szemem alatt :slight_smile: Már majdnem betettem a kosárba a maszkot…de bezártam a honlapot. Miért? Mert inkább átutaltam az összeget Levinek, az SMA-s kisfiúnak. Az ő szülei az idegesség miatt nem alszanak. A maszkot nem rendeltem meg, és - talán hülyén hangzik - de ha tükörbe nézve a szem alatti táskáimat látom, komolyan mondom jól eső érzés fog el.

10 Likes

Szuper a téma, örülök hogy van neki külön topik! Sokszor érzem én is, hogy túl sok, és nehéz ellenállni a szebbnél szebb és jobbnál jobb termeknek, ajánlatoknak. Jelenleg próbálok nem vásárolni, de nem 100%-os a tilalom. Én egy maximális paletta számot határoztam meg pl., de nem tudom meddig fogom tartani, elég nagy a kívánságlista. De ha valamire úgy érzem szükségem van, nem vacilálok sokat. Plusz érzelmi impulzus vásárlás is elkap időnként, így annak ellenére, hogy igyekszem tartani a készletet, szépen gyarapszik. A low buy igazán nekem való. :slight_smile: Szeretem látni, hogy fogynak a termékek, ezért a project panning keretében rendszeresen le is fényképezem őket.
Nagyon egyetértek, ha a sminkre nem, akkor másra költöm a pénzt.

Igyekszem azért tudatos lenni ezen a téren is, pl. a bio csomagolásmentes grillezett sós kesudió kilója 15.000 Ft, én hazavittem belőle vagy 20 dekát, és elkönyveltem magamban, hogy ezt most a kozmetikumokra el nem költött pénzből teszem. Ugyan próbálok hosszabb távú vagy magasabb árfekvésű dolgokra félretenni, de a vásárlás mánia miatt nem könnyű. Vannak inspiráló sikerélmények is, színtanácsadásra úgy mentem, hogy egész szeptemberben nem vettem semmilyen kozmetikumot.

Ez is egy cél, drogériában már alig vásárolok, talán emiatt tényleg könnyebb megállni. De erre is van kiskapu, történetesen a KM zsibi :smiley:

2 Likes

Én ezzel az egésszel úgy vagyok, hogy tényleg nem költök másra, ráadásul minden hónapban amint megkapom a fizetésem egy részét szigorúan lekötöm a jövőmre, és ahhoz utána nem nyúlhatok hozzá. Nem iszom alkoholt, nem járok szórakozni, nem dohányzom, nem járok fodrászhoz, kozmetikushoz, körmöshöz, nincs autóm, nem utazok, nem vásárolok “csak úgy” ruhát, tényleg a smink és a szépségápolás az egyetlen hobbim, ráadásul van egy beauty blogom is, úgyhogy őszintén nem érzem rosszul magam attól, hogy a keresetem egy részét erre költöm, mivel tudom, hogy egyébként pedig takarékoskodom a jövőmre mellette keményen, szóval nem annak a rovására vásárolok sminket. Viszont nem bontok ki egyszerre ötven tusfürdőt, sampont, arclemosót, hanem szépen megvárom, amíg egynek a végére érek, és aztán jöhet a következő, ráadásul imádom látni, ahogy fogynak a dolgaim. :smiley: Bár mondjuk én ezen kívül nem is szívesen költök másra, szóval ha a beauty nem lenne, akkor kuporognék a kis pénzemen. :smiley:

9 Likes

Lehet ám csak 1 hónappal kezdeni, és a meglévő cuccaiddal kísérletezni, újra felfedezni őket. Aztán még egy hónapot hozzácsapni ha megy és így tovább. Én úgy tervezem folytatom a kihívást 1 év után is, mert megváltozott a vásárláshoz való hozzáállásom, de ezt majd kifejtem hamarosan egy hosszabb, “hogy áll most a kihívás” bejegyzésben. Formáld a saját igényeidre, helyzetedre a téged segítő saját “kihívásod”. Mondjuk ha valamit x hónap után is nagyon-nagyon szeretnél azt vedd meg. Vagy csak bizonyos dolgot korlátozz. A lényeg, hogy ne egy plusz stressz forrás legyen, hanem egy békét nyújtó keret. Szerintem az egyensúly számít. Ha érzed az igényét a változásnak, és úgy érzed kicsivel kezdenéd, akkor egy apró lépést tégy. A végletek csak nehezítenek. Ha kell segítség kidolgozni a saját stratégiád, szólj és segítek szívesen:).

11 Likes

Nekem nagyon bejött ez kísérlet eddig, de tervezek egy “update”-t majd, hogy meséljek arról, hogy áll a kihívás. Bevezetőnek annyit, hogy folytatni fogom jövőre is, annyira megváltozott a vásárláshoz való hozzáállásom. Szerintem a lényeg, hogy mindenki maga találja ki a kereteit, amikben kényelmesen tud mozogni. Nagyon drukkolok a kihívásodhoz és gratulálok a felismeréshez és az elhatározáshoz:).

5 Likes

Lejárati idő után úgyis ki kell dobni, de lehet az is, hogy ha mondjuk 6 hónapig vágysz valamire, akkor az egy olyan szerelem darab, amit megérdemelsz és azt mondjuk megveheted:).

1 Likes

Nekem sokat segített az, hogy már nem veszek meg valamit csak azért, mert olcsó. Így pl leálltam a Balea-Isana cuccok halmozásával, inkább befektetek a jobb minőségű, mondjuk patikai, vagy drogériás, de drágább, és “biztosabb” termékekbe. Régen azért hajlamos voltam megvenni egy lemosót mert olcsó volt, kiegyezve azzal, hogy mondjuk van benne alkohol. Ilyen téren már próbálok következetesebb lenni és jobban odafigyelni az összetevőkre is, felállítottam magamban egy szempontrendszert, amibe ha nem illik bele a termék akkor nem veszem meg. Ez pedig azt eredményezi, hogy nyilván jobban értékelek egy La Roche Posay terméket, mint egy Baleát, “nagyobb a nyomás”, hogy elhasználjam és ne csak azért akarjam gyorsan elhasználni hogy jöhessen a következő vacak, hanem nagyobb eséllyel válik be.

7 Likes

Én se veszek már olcsó tusfürdőt, eldöntöttem :). Mostanában egyáltalán nincs szükségem testápolóra így azt sem fogok venni :). Sztem hónapok óta nem használok :). Lemosóból babaterméket használok, bevált arckrémem is van már. Lehet kipróbálok majd patikai termékeket :). Amiből többet költök mostanában az a sminkek, de ezt is megpróbálom majd visszafogni :), szerintem a Revolution paletta lesz az idei utolsó :).

2 Likes

Na nekem nagy szerencsém, hogy nem vagyok finnyás a tusfürdőkre, abból pl mindig olcsót veszek mert nem érzékeny a bőröm, meg az illatokban se vagyok válogatós :joy::joy: De a baba lemosók egyébként tényleg jók! :smiley: És a Revolution is! :smiley: tipikusan egy olcsó de szuper paletta.

Nálam a nagy probléma a hajápolás. Nem sokszor vettem újra hajápolási termékeket, mert még mindig nem sikerült megtalálni a tökéleteseket. Sajnos nálam ha egy sampon zsírosítja az amúgy is zsíros hajamat akkor nincs mese, az kuka… És hát elmondhatom, hogy szinte egy sampont se használtam még el teljesen :pensive: Úgyhogy sampont mindig rettegve veszek, mert az lebeg a szemem előtt, hogy nehogy ez is kukában végezze majdnem tele :joy:

5 Likes

Na igen, én tusfürdőre finnyás vagyok. De samponra nem, bár tényleg nincs profi termék sajnos, vagyis eddig még nem találtam meg, talán nem is létezik olyan, amilyen igényeim lennének :smiley: Talán az Elseve sampon most 2 napig hozza azt a szintet amit szeretnék elérni, de sajna ez kevés számomra, jobb lenne ha 4-5 napig lenne szép hajam tőle :).

1 Likes

Fú én sosem tudnék semmit majdnem teli állapotban kidobni :smiley: Ha mást nem, akkor egy másik samponnal felváltva használtam a legrosszabbakat is, úgy elmentek.
Viszont félig még tele volt, ezért fájó szívvel dobtam ki nemrég egy Queen Helene Mint Julep arcmaszkot, de csak mert már több éves volt és mentségemre legyen, hogy majdnem 240 ml-s volt a tubus. Na de ez a hogyan és mit dobtam ki egy másik topik :stuck_out_tongue:

1 Likes

Köszi mindenkinek a válaszokat, nem gondoltam, hogy ennyire sok jó ötletet, és tanácsot kapok.
@silver: A közösségi média szerepe tényleg nagyon nagy. El is kezdek leíratkozni a listákról.
@macooka: Az olcsó drogériás termékek nagy csapdák. Mindig csak még egyet vesz az ember, de sokszor kiderül, például a 3-4 rúzsból egy sem az igazi, A drágább termékek esetében szerintem az segít, hogy nagyon utánanéz az ember, biztos jó lesz-e neki. Az első Charlotte Tilbury rúzsom megrendelése előtt szerintem az összes tesztet elolvastam róla, néztem vagy 20 swatchot, sminket vele. Viszont tényleg jól választottam, nagyon jól áll. Egy másodpercig nem bánom, hogy megvettem.
@umpalumpa: Nagyon jól látod az érzést. Minden nap érzem magam, mint a mosott rongy. Olyan jó érzés megrendelni valamit, amiről azt hiszem jobban érzem majd magam. Persze a valóság az, hogy mielőtt kilépek a gyerkőccel, egy pirosítót ha van időm feltenni… Viszont azt kell mondjam, egy másodpercig nem bánom, hogy így alakult a helyzet. De ha már így alakult, rájöttem nem érdemes halmozni. Ezért is kezdtem el a dolgot.
@Montelino: Ahol tudok, igyekszek kisebb kiszerelést venni. :slight_smile: De lassan nem tudok olyan kicsi palettát venni, amit elhasználok :sweat_smile:.
@anon46483502: Iszonyatosan nagy dolog, amit tettél! Bárcsak mindenki ilyen erős lenne…
@kamcs: Érthető, hogy így gondolkodsz, mindenkinek kell egy hobbi. De az a helyzet, hogy ha ez is elér egy szintet, ugyanannyi gondot okozhat, mint más szenvedély. Félre ne értsd, most magamról beszélek :innocent:. Számomra gond a sok felhalmozott termék.
@Natulcien: Nagyon kíváncsi vagyok, mik a tapasztalataid. Azt hiszem nagyon jól összefoglaltad az én elvem is. Mindenkinek mások céljai és a keretei. Nekem nem működne az, hogy ne vegyek semmit. Ismerem magam. Úgy járnék mint a fogyózók, akik 3 napig betartják maradéktalanul a diétát, aztán egy este felzabálják a hűtőt. :rofl: Számomra hosszabb távon fenntarthatóbb, ha havonta 2-3 terméket megvehetek. Bízok benne, hogy segíteni fog, hogy tudatosabb legyek. Ha ennyit be tudok tartani, lehet később menni fog egy szigorúbb vállalás is.
@dunaimano: Te hogy tervezed? Hány darabban limitálnád a vásárlást? Nem nehéz a project panben, hogy mindig egy adott színhez kell nyúlnod?

6 Likes

Hmm, hát én már a project panning kapcsán is megengedőbb voltam, a kiválasztott sminktermékeket heti 1x használom minimum. Több lehet, de ritka… Illetve púderrel és pirosítóval tartom a napi használatot, de előbbi esetén nem nehéz, mert egészen két héttel ezelőttig nem volt másik. A pirosítót pedig nagyon szeretném már elhasználni, bár nagy esélyt látok rá, hogy előbb kerül a kukába, minthogy elérjem a pant (elkezdett megkövesedni). A novembert még biztosan megvárom, lesz joy napok, black friday, KM box (remélem), minden jó… Talán decembertől kezdem, és nehéz számokat megszabni, de remélem hogy max 2-2 smink és bőrápoló kozmetikum nem jár majd olyan nagy lemondásokkal. Aztán meglátjuk…

3 Likes

Köszönöm aranyos vagy, de ehhez nem hiszem hogy nagy erő kell. Ez azért nem betegség, mint az alkoholizmus vagy nem olyan mint a cigiről leszokás. Ez egy döntés…ha nem akarok sminkre költeni ennyit akkor nem teszem. Nem gondolom hogy ezt túl kel dimenzionálni meg pszichologizálni. Örömet okoz a shopping persze, de annyi minden más is…akkor miért ne másból merítsem? Pláne kicsi gyerekek mellett adott, hogy belőlük meríti az ember az örömet ha szar napja van, nem a huszadik púderből. Vagy a páromból, egy baráti beülésből, a kutyámból, stb. Ezeket kell előtérbe helyezni ha az emberre rájön hogy úgy okozna magának megint jó perceket.
A sminkgyűjtés hobbi is, ezzel nincs baj. De a hobbi is megmarad attól még, hogy pl. párhavonta kerül új cucc a gyűjteménybe. Ismerek bormániást, X havonta vagy utazáskor vesz bort. Nem hetente, mégis mestere a borászatnak :slight_smile:

Van persze kényszeres vásárlás betegség, de azért ott még szerintem nem tartunk :wink: (legalábbis legtöbbünk biztosan nem függésből vásárol, hanem mert sok a szépség amiket nem akar az ember kihagyni)

4 Likes

Én a NYX kalendáriumra számítok, hogy lesz benne elég új kipróbálni való sminktermék és talán így nem fogok annyira arra vágyni, hogy vmi olcsóbb drogériás cuccot beszerezzek.
nekem a projekt pan is segített abban, hogy belássam, hogy mennyi ideig tart egy pan alját elérni bizonyos termékeknél, így pl. új pirosítóra nem is vágyom.
Ami nehézség lehet, azok az Essence és Catrice trendkiadások, mert azok között szoktak jó minőségű megfizethető termékek lenni, de pl. a Catrice legutóbbi környezettudatos csomagolású sminkjeire nem is vágytam annyira, kb. csak azért fordult meg a fejemben, hogy venni kéne, mert limitált, de őszintén szólva egyiket sem használtam volna ki/el, ezért viszonylag könnyen lemondtam róla.

3 Likes

Nagyon örülök ennek a témának. És jöttem “dicsekedni”:no_mouth: Ugyanis valószínűleg nem csinálom rosszul (most már, ehhez 10 évnek kellett eltelni) Sosem voltam nagy gyűjtögető, felelőtlen vásárlásaim voltak és vannak, de a tudatosság rá törekszem és köszönhetően a KM piacnak, nem kell semmit kidobnom. Viszonylag kevés eladásom mutatja, hogy még így sem vészes. Nem való mindenkinek a “minimaliznusom”, és van, akinek még ennél is kevesebb kell, amiért így csinálom, az az, hogy nem vagyok kaméleon típus. Signature look-omhoz kutatom fel a legjobban használható, legmagasabb minőségű termékeket, és éveken keresztül képes vagyok újra és újra megvenni. Nem szép sminket szeretnék, hanem egyszerűen szép megjelenést. + 3 Lisa Eldridge rúzst rendeltem tegnap, és egy komolyabb (pl. Wayne Goss 8-10 db-os) ecsetkészletet fontolgatok, és lelkiismeret-furdalás nélkül fogom megvenni majd a 3. (4.?) Pat Mcgrath palettát is. Íme a teljes sminkkészletem, mindenem elfér egy nem túl nagy neszesszerben. image

19 Likes

Azta, minden elismerésem:).

1 Likes

Köszönöm szépen🤗

1 Likes

Ehhez azért az is kell, hogy viszonylag béna és türelmetlen sminkelő legyen az ember. Az arcápolás jóval összetettebb, de ott sincs felesleges termék. Szívesen fotózom majd azt is:)

Néha én is arra vágyom, hogy csak annyi sminkcuccom legyen amit nap mint nap használok. Aztán persze rájövök, hogy mennyi mindent ki akarok próbálni. De nagyon szép a kollekciód, elfogadnám minden darabját :blush:

2 Likes