Vámkezelés - mit is kell tenni?

Szerintem úgy, ahogy nekem régen. Befizettem, ők befizették a NAV-nak. Megreklamáltam, ők megreklamálták a NAV-nál. Nekik 60 napjuk van a fellebbezésre reagálni és visszafizetni a Postának, akiknek aztán szintén 60 napjuk van neked visszafizetni… Nekem csak 2 hónapba telt összesen visszakapni a pénzem. :smiley:

2 Likes

:hushed: És a magyar oldalukról rendelted…?

Aha, a magyarról.
Felhívtam a DHL-t, hogy ez mi a fene és azt mondták, hogy tévedésből kaphattam ilyen üzenetet. Nincs vámkezelés természetesen, ha EU-n belül rendel az ember. Hát köszi, csak frász kerülgetett egy ideig, hogy valamit nem jól csináltam vagy elfelejtettem, hogy nem a Spanyoloktól jön (pedig de) :grimacing: Végül rendben megjött :relieved:

5 Likes

Sziasztok,
Volt már valakinek olyan, hogy EU-n kívülről rendelt, kifizette az ÁFÁ-t (VAT) a rendeléskor a külföldi webshop-nak, majd a Posta a vámeljárás során újra kifizetette az ÁFÁ-t?

Etsy-ről rendeltem. Jött egy nyomtatott levél a Postától, hogy küldjem be a számlát, banki igazolást, stb. Ezt be is küldtem, és világosan rajta van a számlán, hogy mennyi ÁFÁ-t fizettem.
Erre kiküldték az értesítőt, hogy fizessem be a kezelési költséget + az ÁFÁ-t. Gondoltam, kifizetem, és benyújtok vmi panaszt, hátha visszautalják utólag, de a Magyar Posta honlapján ezt találtam:

"Rendeléskor kifizettem az áfát a külföldi webáruházban (IOSS alkalmazásával), de a Magyar Posta is szedett be áfát a küldemény kézbesítésekor. Miért van ez? Mi a teendő ebben az esetben?

A nagyobb külföldi webáruházak már regisztráltak az IOSS rendszerbe, ami lehetővé teszi számukra, hogy a megrendelt termék utáni áfát már rendeléskor beszedjék. Ilyen esetben a Magyar Posta az elektronikus küldeményadatokkal együtt egy speciális kódot kap a külföldi postától, amely igazolja, hogy az adott küldemény után az áfát előzetesen beszedték.
Amennyiben a kód megfelelő, és a NAV a vámkezelés során visszaigazolja ezt a tényt, áfa már nem terheli a küldeményt.
Előfordulhat, hogy az elektronikus adatokban a feladó nem vagy helytelenül továbbította a speciális IOSS azonosítót, ebben az esetben a küldemény csak áfa megfizetése ellenében kézbesíthető.
Az IOSS azonosító utólagos figyelembevételével történő újbóli vámkezelés lefolytatására nincs lehetőség, ezért erre vonatkozó igény esetén kérjük, hogy forduljon az értékesítő platformhoz az áfa összeg visszatérítése érdekében."

Mondjuk azt a kérdést fel se merem tenni, hogy vajon ha nem, vagy helytelenül lett továbbítva az IOSS, akkor miért nem kérik az be?
Volt már valakinek ilyen?
Elég fura, hiszen jogellenesnek tűnik, hogy másodjára is kifizettetik az ÁFÁ-t, és nem lehet náluk panaszt tenni?

Írtam az Etsy-nek is, még várom a választ.
A neten csak annyit sikerült találnom, hogy mások is panaszkodnak erre, hogy a Posta másodjára is ÁFÁ-t fizetett.

Igen, nekem, kétszer. Az első szintén Etsy volt (2021-ben), Japánból jött, és bár a csomagon rajta volt az IOSS azonosító, a rendszerbe valamiért nem került be.
A második idén jött, EBay-ről rendeltem Ausztráliából, és ott is kétszer fizettem az áfát. A borítékon rajta volt (kézzel ráírva…) de gondolom, a rendszerbe itt sem került be.
Azért fizettem be, mert úgy legalább megkapom az árut, de megfogadtam, hogy többet EU-n kívülről nem rendelek, ha olyan platform, aki előre beszedi az áfát.
Neten én is csak azt találtam, amit te.
Én nem írtam a kereskedőnek, mert nem hiszem, hogy érdekli vagy törődik az ilyesmivel, de még az is kiderülhet nálad, hogy igen. És igen, szerintem is jogellenes. A kétszer kifizetés nem feltétlenül (hibák mindig vannak), de az utólagos helyesbítés lehetőségének a hiánya az már nagyon is.

1 Likes

Köszi a választ.
Én elég sokszor rendelek EU-n kívülről, még nem fordult elő ilyen.
Igazából ez volt az első eset, hogy a Posta plusz információt kért be, gyanús, hogy ez az Etsy-s eladó esetleg nem teljesen jól adta meg az adatokat a csomagfeladásná. Persze az is lehet, a Posta szúrta el, sose fogom megtudni.

Viszont: az Etsy-től pár perce jött a válasz, hogy visszautalják az ÁFA összegét. Kicsivel több mint 1 óra alatt válaszoltak.

4 Likes

Etsy meg Ebay, ezek mind önálló eladók egy platformon. Ha EU-n kívülről rendelsz, 90% hogy nem értik az új EU szabályokat, 100% hogy a magyar posta még pluszba keresztbetesz.(Ennél még az ali is jobb, bakker, ők legalább az adózást értik)

1 Likes

Lehet, eddig szerencsém volt. Többször rendeltem etsy-ről EU-n kívülről, sose volt semmi gond. Általában jött egy email a Postától, hogy fizessem be a vámkezelés költségét, befizettem, kiszállították.
Ez volt az első eset, hogy duplán kellett fizetnem ÁFÁ-t.
Szerintem az eladók többsége normálisan kitölti az adatokat csomagfeladásnál, valószínűleg ez az eladó nem tette ezt meg. Amúgy ez UK-es leadó volt, volt EU-s tagország :laughing:

Egyébként gyanítom, hogy az ebay-es, etsy-s eladóknak nem kell érteniük az EU-s szabályokat. Annyit kell érteniük, hogy csomagfeladásnál az IOSS azonosítónak be kell(ene) kerülnie a rendszerbe. Nyílván előfordulhat, hogy néha elírják, de azért általánosságban ezt nem lehet olyan nehéz megugrani. Ha online töltik ki a csomagfeladáshoz szükséges adatokat, akkor gondolom copy paste. És aki naponta X csomagot felad, az valószínűleg ezeket online fogja kitölteni.
Aliexpress-es kínai eladóknak sikerül, UK-ben meg nem megy? :grinning:

Aliexpress-es csomagokkal se volt még ilyen gond. Ott inkább az a bosszantó, hogy elvileg ha Aliexpress saver shipping-gel vagy Cainiao-val kéred a szállítást, akkor elméletben nem postával jön, hanem Express One-nal. És az Express One nem kér külön pénzt azért, hogy megállapítsák, hogy nem kell vámot fizetned. De jártam már úgy, hogy ezeket is a posta hozta ki, és fizethettem nekik a vámkezelési díjat.