Tippek, tanácsok krémmániás vélemény írásához

Peeeeersze! Öööööö…, ja nem…

De egyébként tényleg azon kívül amit már oda vissza kitárgyaltunk, hogy mennyire jó volna ha csak kitöltött profillal lehetne csillagozni nekem konkrétan ezektől hullik ki a hajam.
Mi a bánatos hétnehézségért kell mindenről azonnal értékelést leadni? Ezt valami versenyként élik meg egyesek?
Néha az az érzésem, hogy még ki sem fizette csak a kasszánál sorban állás közben azzal üti el az időt, hogy feldob egy “rendkívül informatív” véleményt az oldalra.

Szerintem ezt tényleg versenyként fogják fel sokan.

1 Likes

Teljesen egyetértek veled ebben, konkrétan a parfüm témát illetően.

Megjegyzem, én éppen ezért nem is véleményezek parfümöket mert szerintem az illat annyira megfoghatatlan és szubjektív mint semmi más.

Összesen 2 véleményt írtam ebben a kategóriában, az egyik a mindent elsöprő kedvencem amire 5 csillagot adtam, kiemelve, hogy nem tudok illatjegyekről ódákat zengeni, ehhez képest jött olyan válasz, hogy tényleg olyan a cucc amilyennek lefestettem. (Na tessék!)
A másikat nem is csillagoztam csak megjegyzésbe tettem, (egyébként nálam az 1es szintet sem ütné meg, viszont nagyon meglepett, hogy addig csak 5ös értékeléseket kapott.)

De vissza kanyarodva a felvetésedhez, a “szerelmemből” teljes üveggel birtoklok, a másikat csak üzletben próbáltam mert kedves akartam lenni a hostessel, és mégis pontosan tudom, hogy ha nagy összeget fizetnének sem lennék hajlandó az utóbbit viselni soha többet.
Számomra egy elviselhetetlenül gagyi, olcsó vacak, és igen, ezt tökéletesen meg tudom állapítani egyetlen alkalom után is, még sok is volt belőle ennyi.

2 Likes

Azzal mindenki tisztában van, hogy ez a téma meglehetősen szubjektív, tehát "mindkét" "oldalnak" elfogadható a "felszólalása". Így utólag elismerem, hogy nem volt sok értelme volt ebbe belekötni, elvégre a negatív vélemény kinyilvánítása éppolyan fontos mint egy pozitív kritikáé. Nincs megszabva hogy ki mit mondjon és pont ez a jó az egészben. Az is igaz, hogy attól, hogy valaki igen szaftos lehúzást biggyeszt a parfüm adatlapjára az semmiben sem befolyásolja, hogy nekem (vagy másnak) az az adott illat tetszik-e és meg fogom-e venni vagy sem. Tehát elvben nem is kellene foglalkoznom vele, hogy most éppen ki hogyan nyilvánítja ki a véleményét, maximum elmormogom magamban, hogy azért ennyire fröcsögni sem kellene (ne vegye mindenki magára, csak mert negatív kritikát ír valaki egy illathoz, nem minden negatív vélemény fikázás), ennek is van határa de ez megint csak senkit nem érdekel. Igaza van azoknak, akik azt mondják, hogy ők igenis kinyílvánítják a véleményüket és joguk van eldönteni, hogy ezt milyen stílusban teszik és abban is igazuk van, hogy márpedig ha ők kinéztek egy illatot akkor joguk van a teszter alapján ítélni és kimondani ha éppen csalódtak az illatban, nem azt várták amit szagoltak. Viszont ahogy @silver is említette nem mindegy hogy „…az illető egyszerűen élvezi a fröcsögést, hogy végre talált valamit, amit jól lefikázhat meg megmondhatja a tutit” mert jóérzésű ember általában nem fogadja pozitívan ha vélemény kizárólag csak fikázáson alapul nem éppen igényes stílusban.

2 Likes

@anon71190870 és @MrkAnita véleményéhez csatlakozom, parfüm véleményezése ügyben.
Ha van szerelem első látásra, márpedig úgy emlékszem, hogy van :cinema: , akkor az igaz egy új parfümmel való első találkozásra is - legalábbis nálam. Az esetek döntő többségében az első kifújáskor el is dől a parfüm sorsa, vinném is akár :heartpulse:, vagy tudom, hogy rajtam bizony ezt az illatot nem fogja senki érezni :black_circle: .
Azaz az első benyomás nálam parfüm fronton (is) meghatározó! Sőt, egy máson megérzett +/- illat is tetszhet/nem tetszhet, ehhez mégcsak parfüméria közelébe sem kell menni. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy másokon érzett kellemes illatokról valaha is írtam volna véleményt, de azt igen, hogy ne kössük feltételekhez, hogy valamiről egyáltalán véleményünk merjen lenni, akár első benyomás alapján is.

3 Likes

Nagyon sok mindenben igazatok van, több véleménnyel/véleményrészlettel tökéletesen egyet is tudok érteni. :blush: But. Van két dolog, amit idebiggyesztenék én is.

Az egyik ez az ár-kérdés. Sosem húztam még le terméket azért, mert túl drága. Sőt, tulajdonképpen még a közelében sem voltam brutál drága vagy high end termékeknek, 21 éves vagyok, épp csak lediplomáztam, esélyem sem volt még annyi pénzt keresni, hogy igazán drága cuccokat vásároljak magamnak. Ennek ellenére nyilván van egy lélektani határ, ami fölött a mostani pénztárcám már drágának talál valamit, még akkor is, ha az másnak max. középkategória. Ugyanígy önmagában az olcsóság sem ok arra, hogy valami felpontozzak. Szóval persze, ilyet nem csinálok, és egyetértek azzal, hogy butaság pusztán ez alapján pontozni. Ugyanakkor nálam az ár igenis egy tényező. Ugyanúgy mint az INCI, a hatás, a tartósság, a CF státusz/annak hiánya, stb-stb. És még ezek sem egyenlő tortacikkek, mert minden termék más, minden termék specifikus, hol ez nyom többet a latba, hol az, de attól még ott vannak. Például egy hajra való termék összetevőlistájával értelemszerűen elnézőbb vagyok, mint egy arcápolóval. A haj az egy szőrzet, az olló orvosolja, levágom és újranő… a fejjel ugyanezt nem tanácsos megtenni. :thinking: Szóval igen, az ár egy komponense a véleményemnek. Hol kisebb, hol nagyobb mértékben, de mindig. Mind racionális, mind intuitív szempontból elhanyagolhatatlan része egy vásárlásnak. Vagyis ööö… ki lehet hagyni a fizetést, de megint csak nem érdemes. :joy: Teljesen leegyszerűsítve: azon kevésbé fogok kiakadni, ha egy 700 Ft-os spirál sz*r, mint azon, ha egy 5x-6x drágább spirál az. Vagy fordítva: óhatatlanul jobban fogok örülni annak, ha egy filléres dolog csodaszer, mint annak, ami hiába holy grail, ha olyan költséges, hogy legfeljebb egy mintára futja belőle.

A másik az összetevők véleményezése. Teljesen egyetértek azokkal a kritikákkal, amit a szélsőségekről írtatok. Ugyanakkor nekem is van több olyan véleményem, ahol kiemelem, hogy a kevés csillag nagyban köszönhető a denat. alkohol jelenlétének. Azoknál a termékeknél virít ilyen vélemény, amik még a Krémmánia előtti randalírozásomból valóak. Leírtam én a hatásra és egyéb tapasztalatokra vonatkozó gondolataimat is, de hatványozottan kiemeltem, hogy a denat. alkoholnak sok melója van a szegényes csillagminősítésben. Ezt pedig azért csinálom, hogy az újoncok, vagy a véletlenül odatévedők minél hamarabb belefussanak a rossz alkoholoktól (nem a jó alkoholoktól) való tiltásokba. Cirka másfél évvel ezelőtt bárcsak arcon csapott volna egy ilyen vélemény. Ha nem lenne a Krémmánia, még mindig alkohollal locsolgatnám és egyéb finomságokkal kezelgetném az arcom, aztán csodálkoznék, hogy miért nem javul. Szóval igen, sose csak az alkohol szidásából áll egy véleményem, de a régen használt termékeket alkohol-központú szidalommal kezelem, hátha minél több emberhez eljut, és nem követik el azokat a hibákat, amiket én elkövettem. :relaxed: Ja, és az alkohol-parám is jobbára az arca való cuccokra terjesztem ki. Minden gond nélkül használok mondjuk olyan testre való naptejet, amiben ott van.

5 Likes

Ezzel semmi gond nincs ha valakinek első benyomásra már kikörvonalazódott egy határozott vélemény az adott illatról. Viszont amikor valaki rápermetez egy kis illatot egy papírcsíkra, beleszagol 2 másodpercre, majd dobja a kukába az illatot és lehorjda mindennek anélkül, hogy megvárta volna míg beérik az illat, illetve ruhán/saját bőrén ki sem próbálta akkor az nem fog annyira hitelesnek hatni. De ez még mindig nem jelenti azt, hogy itt most mindenki, aki első benyomásra megírt egy véleményt Krémmánián így járt volna el, vagy őket ki akarjuk oktatni vagy úgy általában feltételhez kötni a véleményezést. Egyetlen egy dolog van amit érdemes (és nem kötelező) betartani ha véleményezésről van szó az pedig az, hogy kultúráltan és lehetőleg a szubjektivitás mellett objektíven is véleményezzünk egy terméket. Nincs megszabva a hangnem vagy a stílus, ez mindenki saját felelőssége, de az adott vélemény legyen hasznos infó a többi potenciális vásárló számára.

1 Likes

Azt eleve megjegyzésként szabadna csak írni, nem? Én is írtam már megjegyzést olyan termékre, amelynél elfogott a sírással vegyített röhögőgörcs, de véleményt nem írtam, pláne nem pontoztam.

Nagyon jó lenne egy külön jelölés az árra (is), mert igen, sokan beleveszik az árat is az értékelésbe, és meg tudom érteni attól függetlenül, hogy egyetértek-e vele. Azért, mert a terméknek valóban a hatása a legfontosabb, nade a termék nem csak hatás, a terméknek van egy állaga, van egy incije, van egy kiszerelése (ami pl szintén adhat lepontozásra okot, hisz ha egy pumpás kiszerelésnél eltörik a pumpa 2 nyomás után, akkor használhatatlanná válik a termék), és van egy ára, ha pedig van ára, akkor van ár-érték aránya is. Az ár-érték arányát pedig jellemzően nem egy szempont alapján határozzuk meg.
Ha van két db 100% aloe vera spré, de az egyik 1500 ft, a másik 5500 ft, és azonos mennyiség, akkor már miért kéne ugyanolyan pontszámot adni mindkettőnek? Vagy ha az egyiknek folyton eldugul a fúvókája?
Én az alapokat hiányolom, az 5 pontos értékelési rendszer jelentését például. Milyen szempontok alapján történjen, melyik fokozat mit jelent? Az az öt pont, amelyiknek jó az ár-érték aránya, szép az incije, nyújtja az ígért hatást, és még a külleme is megfelelő? Számomra a válasz igen, nade kinek-mi, nincsenek lefektetett szabályok.
Onnantól kezdve, hogy nincsen deklarált értékelési rendszer, mindenki úgy értékel, ahogy gondolja, érzi, és ettől jócskán torzul(hat) a termék pontszáma. Hogy csak az ár-vitánál maradjunk, nem kicsit. Lehet, hogy az adott termék szuperjól bevált mindenkinél, de csak 3,5-ös, mert aránytalanul drága. Jogos? Persze, lehet jogos, kinek-milyen az értékrendje.
Ugyanez van fordítva egy semmit nem csináló, de olcsó terméknél is. Agyon van hájpolva, miközben nem árt, és nem is használ. De legalább olcsó. Hurrá. Kettesével vedd!
Jobb lenne a hatást értékelni csak? Miért, az mire garancia? :slight_smile: Rengeteg olyan értékelést látok, ahol a termék népszerű, a hatása jó (az most mindegy, hogy csak rövid, vagy hosszútávon is), de magamra nem kenném semmi pénzért, mert olyan szeméthalmaz van benne, hogy undorodom még olvasni is, hogy valaki magára keni.
Szerintem mindenkinek igaza van (kivéve a teljesen értékelhetetlen, információt nem tartalmazó kommenteket íróknak), akármi alapján értékel, amíg a rendszer keret nélküli és hiányos.
Amit korrektnek/értelmesnek tartanék, az egy komplexebb értékelő rendszer, ahol 4 szempont alapján kapna pontot a termék (hatás, ár-érték arány, külső jegyek, inci, ez utóbbi nem szubjektív, hanem az összetevők alapján be lenne sorolva), és ebből állna össze egy összpontszám, de fel lenne tüntetve a 4 részpontszám is külön. (Az automatikus besorolásra egyébként már számos oldal létezik, elég ránézni a termékre, már a szín is jelzi, hogy mi a helyzet, de meg tudod nézni részleteiben is.) A másik hármat pedig a felhasználó a szubjektív véleménye alapján pontozhatná (+2 klikk). Így árnyaltabb lenne a kép, a döntés könnyebb, az oldal minősége pedig magasabb a mostaninál.

6 Likes

Valóban klassz lenne, ha több szempontból lehetne értékelni. Vagy akár kulcsszavakat megadni, mint az új facebookos értékelési rendszerben. Nekem sokszor okoz problémát egy olyan termék értékelése, ami nem rossz, de semmi extra. Nem adhatok rá kevés pontot, mert kárt nem okozott, de a 4-5 pedig túlzás lenne. Ha 3 csillagot adok, ott is mindig konkrét oka van a levonásnak, de egy olyan dolognál, ami működik, csak van tőle ezerszer jobb, nem lenne igazságos a levonás. Szerintem.

1 Likes

Hú, az ilyen nekem is mindig problémás… a “nem árt, de nem is nagyon látom, hogy csinálna bármit”-jellegű termékeket hajlamos vagyok elodázni vagy egyáltalán nem véleményezni. Aztán rosszabb napjimon talán előkerülnek, eszembe jut, hogy bizony ez is hasznos információ, és írok hozzájuk egy véleményt, ami már önmagában nehéz, mert hát mit is értékeljek? Észre se vettem, hogy volt… :smiley: de a csillagozás az, ami tényleg nehéz ilyenkor… én legtöbbször talán hármat vagy négyet adok rá (ha a 3=semleges-elvet követem), négyest akkor, amikor arra gyanakszom, hogy általánosságban amúgy jó a termék, csak az én problémám túl specifikus/komoly, és arra már nem elég.

A korábban említett “verseny-jellegű” véleményezéshez: nekem is sokszor feltűnik, hogy néha emberek hullámokban sok termékhez írnak gyors egymásutánban véleményt - és ilyenkor persze gyakrabban fordul elő, hogy ezek a vélemények nem túl kifejtettek. Én ilyenkor mindig arra gondolok mosolyogva magamban (nyilván nem minden ilyen szitura áll, de szerintem ez egy opció), hogy valaki most fedezte fel a tesztelős-megnyerős-játékos funkciót, mert megtetszett neki valami, amit a címlapon épp meg lehet nyerni, aztán jött a pofon, hogy “bocs, nem játszhatsz, mert nincs a játék előtt megírt 10 véleményed”, begurul, de akkor már ír gyorsan párat, hogy legközelebb ne kapjon hasonló pofont :stuck_out_tongue:

1 Likes

Tökjó, hogy ilyen beszélgetés zajlik magáról a véleményezésről! A gond csak az, hogy az érintettek nem olvassák :smiley:
Egyébként én is azt érzem a legnagyobb problémának, hogy nincs deklarált értékelési rendszer. Mondjuk az is szomorú, egy 5-ös skálán való értékelés menetét el kellene magyarázni 10 éven felülieknek.

1 Likes

Az ár érték arány amiről beszélsz nálam is mérvadó, sőt, szerintem nem igazán van olyan akinél nem, legfeljebb nem pont erre hegyezi ki a vélményét.

Én 38 éves vagyok, jelenleg nem okoz gondot a magasabb árfekvésű termékek megvásárlása, ettől függetlenül bevallom nem a high end vonal teszi ki a kollekcióm zömét. Mégpedig azért, mert én meg már tapasztalatból tudom, hogy sok esetben azok sem tudnak jobbat, vagy többet, mint egy nem agyonhypeolt jó minőségő akár drogériás termék.
(Ettől függetlenül vannak mérgdrága cuccaim, pl. a parfüm amiről fentebb beszéltem, de nem az ára miatt szerettem bele, mondhatnám úgy is, hogy pechemre így jártam, pont ez volt az egyetlen ami tényleg megfogott, ez van.)

Engem egyébként az is felbosszant, ha az 5 €-s spirál vacak. Nem azért mert annyira fáj az a kidobott összeg, hanem mert pofátlanságnak tartom, hogy szó szerint használhatatlan gagyit dobnak piacra csak azért mert ráfogják, hogy ja ennyi pénzért… Igen, ennyi pénzért is lehet jól működő, használható darabokat találni, nem kell hülyének nézni a fogyasztót.

5 Likes

Ah, nekem ez eddig nem jutott eszembe, de valószínűleg igazad van és tényleg a nyereményjátékok körül lehet az eb elhantolva.

Szerintem lehetetlen küldetés tökéletes szempontrendszert létrehozni az értékelésekhez, mert eleve nagyon különbözőek az egyes termékkategóriák (pl. bőrápolási termékeket egyszerűen nem lehet ugyanolyan logikát követve értékelni, mint mondjuk a dekorkozmetikumokat vagy épp a szépségápolási elektronikus eszközöket), és a személyes preferenciák is. Sosem lesznek az értékelések abszolút korrektek. Én kifejezetten szeretem ezt az egyszerű 5 csillagos rendszert, ugyanis a csillagozás ad egy valamilyen benyomást, de minden konkrét dolgot bele lehet írni a magába véleményekbe, és pont az a jó, hogy személyesen megfogalmazott tapasztalatokat lehet olvasni másoktól, amik nincsenek beszorítva dobozok meg címkék közé.

3 Likes

Hát, igen a parfüm annyira szubjektív, hogy igazából én is inkább napló funkciónak írom le a magam számára, hogy emlékezzek, ha kifogy egy üveg, milyen is volt, vagy, hogy éppen miért is kell nagy ívben elkerülnöm egy-egy üveget :smile:

2 Likes

Sokan személyes sértésnek érzik a kritikát az általuk dicsért parfümmel kapcsolatban. Olvastam már olyan megjegyzést is, hogy “örülj, hogy kipróbálhattad”. Nem is értem, hiszen egy-egy illat annyira másként viselkedik embereken. Teljesen bőrfüggő egyrészt, másrészt pedig ízlésfüggő is, ki szeretne például poros könyvtárszagú vagy rothadó fűszagú lenni, és ki nem. Vagy ki szeret csíkot húzni maga után, ki nem. Attól egy kultúráltan megfogalmazott vélemény még nem becsületbe gázolás. Egyébként pedig, ha valakinek nem jön be az általam kedvelt parfüm, annál jobb, legalább eggyel kevesebben használjuk ugyanazt.

6 Likes

Tegnap olvasgattam itt: https://kremmania.hu/kremek/yves-rocher-vanilia-ejszaka-edt
Biztosan kitaláljátok, hogy melyik véleményre gondolok és legnagyobb döbbenetemre ezt ketten is hasznos véleménynek tartották:(((
A válaszomat innen is küldöm: igen, kell bele vaníliát rakni, mert ez egy vaníliás parfüm, a nevében is benne van. Nincs további megjegyzésem.

4 Likes

:smiley: Mégis mire számított egy Vanilla nuit nevű illatnál? Citromra? :rofl: