Táplálkozás és bőrápolás

Mivel többször előjött a táplálkozás a beszélgetésekben, gondoltam nyitok egy témát ezzel kapcsolatban.

Nyilvan megosztò, hogy ki/mit/hogyan/miért eszik vagy nem eszik, nem erről szeretnek vitát nyitni!

A téma lényege az lenne, hogy mindenki megoszthassa, hogy mi az amit eszik/nem eszik annak érdekében, hogy a bőre szebb, problémamentesebb legyen.

6 Likes

Természetesen a táplálékkiegeszitok es vitaminok is ide tartoznanak, ezt kifelejtettem a leirasbol :sweat_smile:

En a tejrol es cukorrol mondtam le kb egy evvel ezelott, de nem sokat segitett sajnos, igy 30 körül meg mindig a 16 eves magamra hasonlitok😅

Kollagen kapszulat kezdtem egy hete szedni, remelem az segit majd valamit.

6 Likes

Szia @vrita90 !
Huh, nagyon szuper ez a topic, pont erre van most szükségem. De kezdjük az elejétől.
Még csak 15 éves vagyok, de a tinikor és a genetika meglátszik az arcomon pattanások formájában. Nagyon sokat küzdök/küzdöttem velük. Most kb. egy hónapja voltam bőrgyógyásznál, és az ő általa javasolt termékeket használom. Megfigyeltem azt is, hogy meglátszik az arcomon az, ha mondjuk keveset iszom vagy ha sok egészségtelen ételt eszem. Ezért az elmúlt hetekben nagyon odafigyelek az étkezésemre. A tejet teljesen elhagytam, bár a joghurt a gyengém… A cukorfogyasztásomat megpróbálom kordában tartani, már kb. csak a teába teszek cukrot. Az egészségtelen nasikat leváltottam egészséges alternatívákra. Minden reggel megiszok egy pohár turmixot, nem tudom hogy van-e bármilyen hatása a bőrömre, de biztosan egészséges. Hetente párszor szoktam inni szálas citromfüves zöldteát, nagyon fincsi.
Mostanában viszont egyre többet gondolkozok azon, hogy szedjek-e valamilyen vitamint/táplálékkiegészítőt :thinking:
A pattanásos bőrre ajánlják az A vitamint, a B5 vitamint azaz pantoténsavat és a Cinket is… Kicsit gondba vagyok azzal, hogy érdemes lenne-e egyáltalán valamelyiket szedni, illetve melyiket? Ha tudtok segíteni, talán előrébb jutnék :slight_smile:

2 Likes

Fogamzásgátlót nem javasoltak?
Az is helyre teszi a bőrt, van erre kimondottan olyan gyógyszer.
Bármit kenhetsz az arcodra, ha a probléma hormonálisan van.

@anon63018870
Nem, azt mondta a bőrgyógyászom hogy nem mondható súlyosnak a probléma. Azt javasolta, hogy használjam a javasolt terméket és ha nem javul a helyzet akkor áttérhetünk egy erősebb külsőleges krémre. Nem javasolta a fogamzásgátlót, és őszintén nem biztos hogy szivesen szedném.Teljesen megbojgatja a hormonjaimat.

2 Likes

Egyáltalán nem bolygatja meg, pont, hogy beáll rendesen a ciklusod és helyre jön a bőröd.
Nem kell életed végéig szedned, csak amég tart a kamasz-panasz. :slight_smile:
Persze Te döntöd el, én csak azert ajánlottam mert egy ismerősöm is ezzel a problémával küzdött évekig, de hiába.
Azóta viszont rendbe jött a bőre, mert kapott egy kis ösztrogént.

Huu, szerintem óvatosan a fogamzásgátló ajánlásával, nagyon durva mellékhatásai lehetnek, főleg 15 éves fejlődő szervezetnél. Pattanásos bőrre amúgy is elég elavult szereket szoktak javasolni, ez régebben volt gyakorlat, ma már sokkal jobb módszerek is vannak. (Én is szedtem egyébként 20-30 éves koromig a legalacsonyabb hormontartalmút, de persze nem a bőröm miatt. Sok utánaolvasás után döntöttem el, hogy nem fogom újrakezdeni)

9 Likes

És nem állítja be a ciklust, mesterségesen generálja, amíg szeded. Nekem, mikor abbahagytam, 45-50 napra tolódott ki.

6 Likes

Csak jót akartam.

Akkor lehet meglepődsz, de egy nőgyógyász simán felírt 15 évesnek fogamzásgátlót.
Kolléganőm lánya rá az élő példa, és szerintem még sokan mások.

Nőgyógyász belátása szerint írhat fel, inkább, mint hogy teherbe essen egy tini. De a pattanásos bőr egesz más :blush:

6 Likes

Na csókollak ! :kissing_smiling_eyes:

Én tudatosan ezzel úgy kb 3 éve kezdtem el foglalkozni, első sorban szerettem volna fogyni, és lejönni a cukorról (csoki, sütikék stb) ami kiváltképp nehéz volt, mert imádok sütni és megenni azt :slight_smile:

Mivel a gyerekkorom most a gyerekénem szavaival élve undi kajákkal telt el. Pl fekete rozskenyér és társai, anyám meg elég erőszakosan promótálta a vegaságot, szóval nem csinált túl nagy kedvet egy egészségesebb megközelítéshez. Most az egészségesen az ő szemléletét értem :slight_smile: Amint kiléptem a felügyelete alól, és végre volt saját pénzem, csak úgy tömtem magamba a mindenféle egészségtelen kaját, gyros,kínai, csirkés, pizza, hambi minden ami amúgy tökre finom :smiley: Cserébe eléggé dömper lettem és nagyon csúnya volt a bőröm is, mindenféle csúf ragya volt az arcomon. A súlyom az elmúlt 7 évben ingadozott, mert jártam futni, meg sokat dolgoztam főleg fizikai melókat, így nagyjából az S-M-L közt mozogtam. 3 éve elegem lett az egészből és nem csak életmódot váltottam, hanem igyekeztem megkeresni a saját utam az egészséges táplálkozásban. Még egyszer kipróbáltam anyám nyomására 3 éve a vegán életmódot, de 1 hétig bírtam. Folyton olyan éhesnek éreztem magam, pedig rendes adagokat ettem. Nem éreztem jól magam tőle, vagy ha lett is volna pozitív hatása én már nem vártam meg.

Ellenben ami nekem bejött:
Csirkemell és halak, főleg tonhal, köretnek saláta vagy gyümölcs. A gyümölcs mint köret nagyon illik a szárnyasokhoz, gyakran együtt sütöm őket tepsiben (alma, körte, birsalma). Ezt még a reneszánszos fesztiválos időszakomból vettem át és tartottam meg mint köretek.
Marhát malacok nem eszek, pedig szeretem, de sajnos nagyon rossz hatással van a testemre, főleg a malac és a liba.
Sajtok, persze mértékkel, mert jelenleg sajnos nem sportolhatok és még mindig a fogyáson dolgozom.
Tejfölt, tejet nem fogyasztok mert megy tőlük a hasam. Ellenben a görög joghurttól nem, azt gyakran eszem reggelire.
Nasinak olajos magvakat eszek és néha befigyel egy kis kocka gyümölcsös Lindt étcsoki.
A rizst és a krumplit nem szeretem, a tésztát igen, de a gluténmentes nem olyan finom így azzal is felhagytam. A káposztát se nagyon bírom megemészteni a bab iszonyúan felfúj.

Lehet kicsit egyoldalúan hangzik, de sikerült lejönnöm az evés mint örömforrás témáról, rájöttem mennyire túlettem magam folyton. A tavalyi nadrágom már lötyög rajtam, pedig alig bírtam belepréselni magam eddig. Nagyon várom, hogy sportolhassak, akkor kicsit több mindent megehetek majd.

Ellenben a bőröm szépen kisimult, csökkent a hajhullásom (még nem az igazi, de ez a rész kivizsgáláson van éppen) és nincs már ez a cukoréhség sem. Sikerült megtanulnom egyfajta egészséges önkontrollt, és azért lecsúszik néha pár zsírosabb falat mint egy jó kis gyros és a sarki hambis (irtó finom gigászi burgereik vannak) de így már csak 4 kg választ el a versenysúlyomtól, aminek nagyon nagyon örülök :slight_smile:
Sütikkel már páromat örvendeztetem meg, én csak belekóstolok az íze kedvéért :slight_smile:

Vitaminok:
Nagyon sokfélét szedek:
Jutavit kollagén komplex
Jutavit vas
Jutavit folsav
DM hajvitamin
DM Omega3 kapszula
Biotech női multivitamin
Jutavit D vitamin
DM magnézium

Az élelmiszerek nagy részét a piacon vesszük, kistermelőktől. Árban lehet drágább mint egy szupermarket, de mindig friss és finomak a zöldség-gyümik. Szezonális alapanyagokat használok, ami elérhető a piacon. Persze a fóliás cuccok nem mindig az igaziak, paradicsomot nem is eszünk ilyenkor. Párom refluxos, szóval neki se lehet mindent úgy összeenni, így egész jól elvagyunk az egészséges kajákkal. :slight_smile:

Nyilván nálam nem csak a kaja hanem tényleges életmód váltás is történt, az is biztosan közrejátszik a szebb bőrben és a csökkent hajhullásban.

Nekem ez jött be, elnézést a kisregényért :slight_smile:

14 Likes

Gratula a kitartásodért.

1 Likes

Szia, sajnos tényleg tévhit, hogy beállítja a hormonháztartást. A nőgyógyászok szerintem sok pénzt kapnak a felírt gyógyszer után, de nem akarok csúnyát mondani senkiről persze, szóval tegyük fel, hogy mindig a legjobb tudásuk szerint, csakis vérvétel, allergiavizsgálat és hormonvizsgálat után írják fel az adott esethez optimális készítményt. Nagyon ajánlom a hormonmentes.hu - t, ha van kedved kicsit olvasgatni arról, hogyan is hatnak a fogamzásgátlók és mi történik a női szervezetben.

5 Likes

Köszi :blush:

Szia Manó! :slight_smile:
Igen, tudom…saját tapasztalat is, nekem anno felírták, bár egész más probléma miatt.
Én inkább a trombózistól tartottam, mert az is az egyik mellékhatása a szernek som egyéb mellett.
Bár manapság minek nincs mellékhatása?
Lasan az se egészséges ha már beszívjuk a levegőt.
Viszont hiszek abban ha valakinek van valamilyen durvább bőrproblémája, az először belsőleg kezelendő, és csak utána a drága kencesor, mert az már úgy is csak a ráadás.
Amúgy köszi az infót :slight_smile:

3 Likes

Nagyon egyetértek :slight_smile:

2 Likes

Ez most egy picit hosszu lesz, elore is elnezest :rofl:

Nalam 16 evesen kezdodtek a gondok, de valahogy egyik naprol a masikra.
Eleinte Fabulon tini tonik hasznaltam, aztan clean&clear sorozatot, arcradirokat, majd nagyjabol mindent, amin az allt, h pattanaskezelo. Miutan az eg vilagon semmi nem mukodott, akkor mentem eloszor kozmetikustol. Az annyiban valtoztatta meg az eletemet, hogy a csunya arcomat jol szetnyomkodta, tiszta seb voltam. Mire a sebek elmultak, addigra jott a kovetkezo adag pattanas.
Utana jott a borgyogyasz. Hat nem a pattanasos bor volt a szakterulete, ugyh ranezesre elintezett annyival, hogy nekem a Sotret nevu gyogyszert kell szednem. Mivel eleg sulyos magzatkarosito hatasa van, kellett melle fogamzasgatlo, igy elkeseredesemben mindent elkezdtem szedni (yasminelle nevűt). A Sotretet fel evig szedtem, addigra mar annyira ki volt mindenhol szaradva a borom, meg annyi rosszat olvastam rola, hogy abbahagytam (segitett, de soha tobbet nem szednem es mindenkit kebeszelnek rola).
Itt megemlitenem, hogy a fogamzasgatlo sem valtoztatott a boromon.
Ekkor talaltam ra a kremmania, es kezdtem el foglalkozni tudatosabban azzal, hogy mit kenek a fejemre. Sokaig nem hasznalt semmi. Mivel lelkileg nagyon megviselt az eveken at tarto eredmenytelenseg, anyum elvitt meg egy termeszetgyogyaszhoz is. Nyilvan azzal sem jutottam sokra.
Kozben persze voltam ezeregy vizsgalaton, semmi allergia vagy etelallergia, nincsenek hormonproblemaim, szuper verkep, minden eredmeny nagyon jo lett…
Ezutan elert hozzank is a korea mania, azzal egyutt csinaltam magamnak egy rutint, a deciem ota viszont kikoptak az azsiai termekek a polcomrol.
Most vagyok 29, annyiban valtozott a helyzet, hogy nyaron mar szep a borom, de a hidegebb idoszakban van egy-ket honap, amikor iszonyuan kirügyezek😅 most van epp mulofelben, ugyhogy legkozelebb a harmadik X utan varom a hasonlo allapotokat🤣

Taplalkozassal kapcsolatban annyit tudok mondani, hogy 16 eves korom elott nagyon egeszsegtelenul ettem (csak edesseget), utana kezdtem el zoldsegeket, hust, leveseket enni.
Az olajos magvaktol rettegtem, soha ne is ettem, az utobbi 1-2 evben mar eszem, egyaltalan nem okoz problemat.
Cukrot es tejet hagytam el, havi egyszer-ketszer becsuszik egy szelet sajt, de nem szoktam megbanni😁

A hamlasztokkal vagyok azon a velemenyen, hogy vallalhatobba tettek a borom, kar, hogy fiatalabb koromban meg nem lattam sehol.
(Nost elkezdtem hasznalni egy eros A vitaminos kremet, annak mindenkeppen utananeznek a helyedben, hogy hany eves kortol milyen erosseget ajanlanak, mert ez nalam most nagyon meggyorsitotta a gyogyulo folyamatot!)

5 Likes

Valamelyik kremmanias hozzaszolasban olvastam par eve, hogy valaki az olajos heringre esküszik, egy idoben sokat evett es nagyon szep lett tole a bore. Nyilvan azt is kiprobaltam, de kb 3 nap utan mar nem tudtam tobbet lekuzdeni😅

4 Likes