Szépségvitaminok, étrendkiegészítők - Van-e értelme szedni?

Az utóbbi időben egyre inkább felkapottá váltak a hajvitaminok, szépség kapszulák, kollagén koktélok de vajon tényleg hatásosak? :pill::thinking:

Tudjuk jól, hogy milyen fontos szerepet játszik a szép, fiatalos bőr, haj, köröm esetében a táplálkozás de vajon mi a helyzet az étrendkiegészítőkkel?

Mik a tapasztalataitok? Próbáltatok már valamilyen készítményt? Fontosnak találjátok az étrendkiegészítők szedését?

Én ezeket irtó nagy lehúzásnak tartom. :frowning: Kiegyensúlyozottan táplálkozom, nincs vitaminhiányom, nem fogom pluszban dolgoztatni a vesém.

Az egyik kedvenc ausztrál youtuberem beszélt egyszer arról, hogy egyes cégek pl. a sugar hair banda milyen elképesztő (több ezer dolláros nagyságrendű) összegeket perkálnak influencereknek azért, hogy a hajnövesztő gumimacikat promózzák a közösségi médián… Kb. hasonló véleménnyel vagyok a detox teákról és az otthoni fogfehérítő szettekről is.

2 Likes

Csak hogy párat említsek…

Hazánkban előszeretettel promózott HairBunny (Sugarbearhair copy) guminyuszik összetevői például A, B-komplex, C, E és D vitaminokból állnak (nem tudni, hogy milyen dózisban, legalábbis az oldalukon nem látom, hogy fel lenne tüntetve). Ez egy sima multivitamin összetevőivel vetekszik (annyi különbséggel, hogy a multivitaminokban ásványi anyagok és nyomelemek is vannak). Egy havi adag (60 db) 10.990 Ft-ba kerül teljes áron. Ehelyett 2-3000 Ft-ért egy középkategóriás multivitamint kapsz.

A Sugarbearhair ugyanígy ezeket a vitaminokat tartalmazza annyi különbséggel, hogy jód, cink, inozitol és kolin is található benne. Természetesen cukorral és kék ételfestékkel vegyítve. Egy havi adag $29.99 (=8.500 Ft).

A Magic Hair úgyszintén a korábban említett vitaminokat tartalmazza kovaföld, aranyköles és búzacsíra kivonat mellett. Egy havi adag 7.090 Ft.

Ha azt nézzük akkor a HairClinic 8.373 Ft ez azonban 45 napra elegendő adag. Ami nagyon hasonló összetevőkkel bír mint a Magic Hair csak nem kell fizetni a szállítási költséget, mivel bármelyik Rossmanban/DM-ben kapható.

A Fit teák hasonlóképpen túlárazott készítmények, javarészt te magad is össze tudod keverni a bioboltból megvett gyógynövényekből vagy akár készen is meg kapsz gyógytea keverékeket.

Személy szerint azt gondolom, hogy bármilyen egészségesen is igyekszem étkezni, nem vagyok biztos abban, hogy a napi vitamin-, ásvány-, nyomelem szükségletet képes lennék a megfelelő mennyiségben bejuttatni. A zöldségekből és gyümölcsökből igen nagy mennyiséget kellene bevinni ahhoz, hogy minden fajta vitaminból eleget jutassak a szervezetbe. Nem vagyok szakértő, tehát pontos értékeket és tudományos bizonyítékokat erre nem tudok felhozni de nem érzem elégnek a csak ételekből bejuttatott tápanyagot. Rendszeresen szedek multivitamint, magasabb dózisú A vitamint emellett és omega 3-at is. Próbáltam sokfajta hajvitamint, szépségvitamint de igazság szerint nem tudok érdemi eredményekről beszámolni. Hiánytünetem nincs, így ha bármilyen bőrrel vagy hajjal adódó problémám van, akkor azt nem a vitaminok oldják majd meg. Egészségesek a körmeim, a csutak kis hajam is nő, nem hullik vészesen (iszonyatosan gyenge és vékonyszálú, ezt adta a genetika) de azt gondolom hogy egy jó minőségű multivitamin tökéletesen megfelel “szépségvitaminként” is.

Összességében azt gondolom, hogy a szépségvitaminok bizonyos esetekben és embereken segítenek, viszont hatásukhoz képest túlárazottak.

2 Likes

Hasonló véleményen vagyok.
Évekkel ezelőtt én is próbálkoztam velük, (Biovanne, Revalid és Dr. Chen), mindegyiket 2-3 hónapig szedtem, ennyi idő után bármi, aminek van hatása, az meg kell, hogy mutatkozzon, de mivel nem történt semmi, abbahagytam.
Sokat agyaltam, hogy a blogom miatt végigcsináljak-e egy kúrát valamelyik mostanában menő hajkapszulával, de nem vitt rá a lélek. Felesleges pénzkidobásnak érzem, hiszen nyilvánvaló, hogy nem működik. A sztárok is, akikkel reklámozzák pl a Sugar Beart, mind évek óta nyomják a közösségi médiában, hogy jajj de jó a cucc, közben meg semmi szembeötlő változást nem látni a hajukon. Köztudott, hogy Kylie Jenner parókát hord, Dove Cameron meg póthajat, csak hogy párat említsek.
Biztos vagyok benne, hogy ha egyszer felfedeznek egy csodavitamint, amitől a hajunk tényleg fél métert nő egy hónap alatt, azt nem 8-10.000 forintért vesztegetik majd. Szerintem ez az ár pont az a kategória, amiről azt gondolják az emberek, hogy mivel 3-4-szer annyi, mint a drogériás kapszulák, ezért biztosan többet tud, de még nem érzik annyira drágának sem, így sokan könnyedén rábeszélik magukat és egyből 3 dobozzal vesznek, mert hát kúraszerűen kell alkalmazni.

1 Likes

Az igéretes Marketingnek köszönhetően 3 hónapig szedtem Magic Hair kapszulát. Őszintén szólva semmilyen hatást nem tapasztaltam. Azt tudni kell rólam, hogy nagyon sokat eszek,vitaminokban gazdag élelmiszereket fogyasztok napi 10x étkezem ha nem többször, úgyhogy a kiegyensúlyozott táplálkozásommal nem volt semmi gond. Nekem alapból is nagyon hosszú a hajam (70cm) és rettentően dús ( amit utálok) még hosszabbat akartam ezért rendeltem 3 havi adagot, plusz kiegészitő termékeket. De semmi nem vált be. Sem a kapszula, sem a hajszáritó, a fesű meg maga a pokol volt… Nekem a Magic hair nagy csalódás volt. 3 hónapig szedtem, de semmilyen változást nem vettem észre. Azon kivül, hogy nagyobb lett az étvágyam, ugyanis tele van a kapszula B vitaminokkal. Értelmetlen volt szedni :roll_eyes: :sleepy:

Kylie parókát hord? :o a példaképem, de nem gondoltam volna róla, hogy a haja sem igazi :joy:

Itt olvastam még régebben:

1 Likes

Gondolhattam volna, mindig mas a haja :thinking:

Szerintem (ilyen) szárokkal reklámozni egy terméket alapvetően nem hiteles. Kylie alapvetően erős, dús hajjal rendelkezik az egy másik téma, hogy hetente cseréli a parókákat. Rengeteg pénze van, bármikor igénybe vehet egy luxus hajkezelést vagy bármilyen más professzionális szépészeti beavatkozást. Míg egy hétköznapi ember átlag keresettel ezt nem tujda megengedni magának. Arról nem is beszélve, hogy vannak akiknek genetikailag is ritkásabb, gyenge, vékonyszálú haja van (mint például nekem) és azért nőni sem akar olyan gyorsan. Ha pedig meg is nő folyamatosan le kell vágni a 6-7-8 centit, mert olyan szinten elvékonyodott és ritkás lett, hogy az igénytelen hatást kelt és csak az olló tud segíteni.

Hiába vetjük össze egy indiai nő hosszú, dús hajkoronáját egy fehér európai nő világos, vékonyszálú hajával ott bizony nem a csoda hajpakolások vagy étrend lesz a különbség, hanem a genetika. Éppen ezért ahhoz, hogy ezek a szépségvitaminok valóban hiteles eredményekkel szolgáljanak olyan tesztalanyokat kellene kiválasztani, akik valóban küzdenek (genetikai okok miatt) gyenge, töredező, lassan növő hajjal és nem olyanokat akiknek alapvetően jó adottságai vannak csak nem juttatnak be elegendő vitamint és ásványi anyagot a szervezetükbe ezért lépnek fel haj/bőr/köröm problémák.

Ami engem illet belsőleg a kovaföld/aranyköles csíra őrlemény rendszeres fogyasztása, a sörélesztő tabletták, a sok zöldségben, gyümölcsben, olajos magvakban gazdag étrend, külsőleg pedig a ricinusolaj/hajszeszek hozták meg a magamhoz képest jobb minőségű hajkoronát.

Persze ha most összevetnénk az én legjobb formában lévő hajamat egy másik lány hajával, akinek kétszer ilyen hosszú és dús, fényes akkor legtöbben azt mondanák, hogy “szegénykém, szedned kéne valamit a hajadra, olyan kis gyengécske, folyton töredezik, használj rá hajvégápolót és balzsamot, vágass 3 havonta a végeiből” miközben mindig ezt teszem :face_with_raised_eyebrow::sweat_smile:

3 Likes

Teljesen igazad van. Itt a genetika a fő szempont!

Nekem a Biovanne nem csinált semmit. a DM kovaföldjétől kicsit erősödött a körmöm.
Illetve a Fresenius D-Vitaminnak is jó hatása volt a körmeimre. Szerintem gazdaságosabb felíratni vitamint a háziorvossal :slight_smile:
A hajamon nem vettem észre változást.
Nyáron rákattantam az olajos hering + majonézes torma kombóra. Heti 3 -4 lecsúszott. Illetve sok tökmagot eszek (D, E, vitamin+cink) A körmeim betonkeménynek lettek. Hajhullásom megszűnt. Az mondjuk nem volt durva
Sajnos, megcsömörödtem az olajos haltól, a napokban megint kezdenek kicsit repedni a körmeim:(

Túlárazottak a szépségvitaminok, étrendkiegészítők.

Eléggé elhalt ez a témakör az étrendkiegészítők kapcsán. Hátha sikerül újra életet lehelni belé. A KM magazinban vagy a blogon, nem is tudom már pontosan, olvastam a Gal kollagén peptidekről, és mivel érdekelt a téma, utána is néztem kicsit a nagyvilágban, de nagyon kevés felhasználói vélemény van róla. A KM-es vélemények nagyjából pozitívak, de nem eléggé meggyőzőek. Én eddig azt hittem, talán tévesen, hogy kollagént felesleges szedni/kenni, mivel nem lehet utólag bevinni a szervezetbe. Most pedig olvasom, hogy ez a bizonyos peptides, hidrolizált kollagén (létezik marha, sertés és hal verzióban is) bizony nagyonis bevihető, sőt, tulajdonképpen mindenkinek ajánlott szedni. Jó lenne hiteles véleményt olvasni olyanoktól, akik nem érdekeltek a termék eladásában, terjesztésében. Esetleg vannak a fórum olvasói között kompetens szakértők, vagy olyanok, akik hosszabb ideje szedik, és be tudnak számolni róla? Engem a halkollagén érdekelne különösképpen. Köszönöm szépen.

4 Likes

Én két cikket olvastam a témában:


https://tudomanyosszepseg.com/2019/02/03/kollagen-mint-taplalekkiegeszito/
Gondolkodtam rajta, hogy kipróbáljam esetleg, de egyelőre még nem jutottam el odáig…

Én egy ideig ettem, de egy hónap alatt szó szerint megundorodtam tőle. Egyrészt a szaga förtelmes, másrészt - bár íze nem annyira van - mégis kiéreztem (én kávéba kevertem). Vagy az is lehet, hogy csak azért, mert annyira erős a szaga, hogy rányomta az egészre a bélyegét.
Egyébként nem volt rossz a hatása. Azért kezdtem szedni, mert abban az időben sokat fájt a csuklóm, és kb. egy hónap szedés után az elmúlt. Persze nem biztos, hogy ettől.
Azt már nem tudom, hogy melyik volt, de még az irodában bent van a maradék (még nem járt le a szav. ideje), holnap megnézem, hogy marha-, hal-, vagy sertéskollagén volt-e.
Nemrég gondolkodtam rajta, hogy újra kéne szedni, de inkább valamilyen kapszula formában.

1 Likes

Köszi, nagyon érdekes írások.

Nekem a jobb mutatóujjam ízületei meg a nyakam van kikészülve, munkaártalom. Igazából anyukámnak szeretnék megoldást találni a térdei porckopására, de én is kipróbálnék egy jófajta kollagént, ha van értelme.

1 Likes

Nem vagyok kompetens szakértő, de pár hónapja nagy érdeklődéssel követek egy integrációkkal foglalkozó fórumot. Sok új ismeretre tettem szert, szinte “habzsolom” a tanulnivalókat, a szuper felkeszült Rafael irásait gyakran el is mentem egy erre nyitott file-ben.

“A hialuronsav és a szájon át alkalmazott kollagénkiegészítők ráncgátló hatást fejtenek ki és növelik a bőr kollagén mennyiségét” - :-1:egy nagy marketing csalás.

A kollagén olyan protein, amely 18 esszenciális aminósavat tartalmaz, bármilyen szájon át bevitt kollagén a gyomor emésztőrendszerében ezekre az aminósavakra bomlik, amelyeket ezután a szervezet az aktuális igényei szerint használ fel, nem biztos, hogy új kötőszövet felépítésére használja fel.
És még abszurdabb elvárás (utópia), hogy a kapszulaként lenyelt kollagént a szervezet, főleg az arc bőrén hasznositsa. Mivel a bél NEM képes megkülönböztetni, hogy a bevitt fehérjék tojásból, hüvelyesből, levesből, hússzeletből vagy kollagén-kiegészítőből származnak, ebből következik, hogy testünk ott hasznositja a fehérjéket ahol szükségünk van rá, és a fehérjék rendeltetése NEM változik a forrás alapján.

Morál: hetente 1 kg kollagénport kellenne bevenni :scream:, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a felesleg az arcbőrbe kerül-e (??):flushed:.

Ugyanez az elv (emésztés -> lebomlás -> új, a szervezet igényei szerinti szintézis) érvényes a hyaluronsav tablettákra is (nem oda vándorolnak, ahová azt mi szeretnénk).

3 Likes

Szóval gyakorlatilag óriási mennyiséget kell elfogyasztani, és akkor van egy kis esély, hogy esetleg oda is kerül belőle, ahova mi szánnánk. Lehet, hogy akkor a megfelelő helyen lokálisan alkalmazva, pl. injekció formájában több haszna lenne.

2 Likes

Nem témához vágó teljesen… Nekem a térdemre az ortopéd orvos akart is adni hialuronsavas szurit. De nem volt túl biztató, hogy kérdeztem tőle párat, aztán közölte hogy nem tud róla semmit, ezek nagyon új dolgok. Na akkor úgy gondoltam tőle nem kérek 30-45e Ft-ért ilyet… Azóta is tervezek elmenni másik dokihoz, csak nálam az ilyesmi elég lassan megy. :frowning:

Ó! Ez az apósomnál is probléma sajnos, nagyon bevállt neki az alábbi termék: