Szavatosság, lejárati idő a gyakorlatban

Én sem vagyok az értelmetlen pazarlás híve, de úgy gondolom, azok a szakemberek, akik megállapítják egy termék szavatossági idejét, szakértői a témának, míg én nem vagyok az. Milyen alapon bírálnám felül? Ugyanakkor lehetnek már olyan baktériumok egy lejárt termékben, amelyek külső szemlélőnek nem felfedezhetők, de a szervezetbe bekerülve, akár később is, komoly gondot okozhatnak, főleg egy esetlegesen legyengült immunrendszernél. Ezért én komolyan veszem a jelzett határidőket, spórolás ide vagy oda.

3 Likes

Szuper ez a hozzáállás. Én szeretem az olyan kiskapukat, miszerint valami még x ideig jó, de tény, hogy laikusként nincs rálátásom. Innentől meg a saját felelősségem, hogy játszok a lejárati időkkel :frowning: Nyilván amin érezhető szagra/ízre, azt nem használom fel, de amin nem látok semmit, azt nem dobom ki, csak azért, mert lejárt. Egyetemista koromban egy liter tejet legalább egy hétig ittam, mert csak kávéba öntöttem, abba pedig nem fogyott túl gyorsan. Elvileg felbontástól 2-3 napon belül fogyasztandó, de a kisebb kiszerelésű drágábbat nem akartam megvenni, és kidobni, pazarolni sem akartam. Máig nem tudom, hogy ez vajon milyen problémát okozhatott volna, szerencsére soha nem volt semmi bajom.

3 Likes

Én ezért írtam, hogy az csinálja így, aki ért hozzá. Pl. lejárt fűszerekkel nem szórakozok, mert tudom, hogy abban olyan mikotoxinok szaporodhatnak fel, amik magasabb hőmérséklet hatására sem pusztíthatók el.
De pl. egy eleve hőkezelt tejtől sok bajunk nem lehet, meg ott tényleg érződik, ha szó szerint megsavanyodik. Na meg nincsen legyengült immunrendszerem sem. Érdekesség, hogy pl. egy csontvelő átültetésen átesett beteg a legyengült, majdhogynem nem létező immunrendszere miatt csak és kizárólag frissen elkészült ételt ehet meg. Ha már kihűlt és fel kellene melegíteni újra, az már nem megfelelő.

5 Likes

Nahát, milyen érdekes! (Tényleg, én ezt nem tudtam!)

Úgy tudom, bizonyos betegségekben szenvedők valóban sokkal érzékenyebbek a fertőzésekre, pl. a népbetegségnek számító cukorbetegségben szenvedők is (sokan nem is tudnak róla, hogy cukorbetegek, pedig többek között a fertőzésekre való hajlam is jel lehet), vagy pl. egyes autoimmun betegségekben szenvedők, akiknél gyógyszeresen gyengítik az immunrendszert, amely a saját szervezetet támadja - lásd a népbetegség Hashimoto-pajzsmirigy alulműködés). Lejárt élelmiszerekben nagy tömegben lehet jelen ártalmas baktérium, amelyek növelik a fertőzés veszélyét.

2 Likes

Ha van közöttetek,aki Avonozott vagy most is Avonozik, segítsen, legyen szíves! A termék alján van egy kód, nevezetesen: Z040418. A lejárati dátumot vagy a gyártási időt jelzi? Inkább utóbbira tippelek, mert idén kaptam, de semmiben nem vagyok biztos.
Köszi!

Gyártási időt jelzi :slightly_smiling_face:

Haha! Köszönöm, kedves @Puszedli83! :grin:
Ja és jól értem, hogy nap/hó/év a megfejtés, ugye?

1 Likes

Szívesen :slightly_smiling_face:
Igen, jól érted, ez a sorrend :slightly_smiling_face:

1 Likes

:kissing_heart:

1 Likes

A pipettás Catrice HD Liquid alapozómat nagyjából egy évvel ezelőtt bontottam. Felbontástól egy évig őrzi meg minőségét, még félig van. Egyelőre semmi gondot nem tapasztaltam, nem változott illata, állaga, tartóssága, stb. Mégis elgondolkodtam, hogy szeretném-e használni a továbbiakban. Kb. az utóbbi pár hónapban volt csak mindennapos használatban, hátha el tudom használni lejárat előtt. Nem jött össze. Biztos, hogy nem veszem újra, egy év nekem nagyon kevés egy alapozó elfogyasztására.

2 Likes

Én erre próbálok nagyon odafigyelni, de szerencsére mindig elfogy minden időben.
Most viszont találtam a szekrény alján egy Helia D sampont amit meg tavaly karácsonyra kaptam, és jó lenne elhasznalni, mert amúgy elég draga. Sajnos viszont kibontottam megszaglászni mikor megkaptam :pensive: de valószínű elkezdem használni és majd meglátom hogy szuperal. :sweat_smile:

1 Likes

Ezelőtt én sem jártam így. Vásárlásnál eszembe sem jutott megnézni a felhasználhatósági időtartamot, régi kívánságlistás darab volt, csak otthon jöttem később rá, hogy ez így nem lesz jó.

Akkor sem fogyna el ha minden nap használnád? Nekem simán elfogy egy év alatt egy alapozó, még úgy is, hogy közben mást is használgatok néha. Pedig esküszöm nem teszek magamra ipari mennyiségű vakolatot. :thinking:

1 Likes

Igen, az a baj, hogy nem használok minden nap. :smiley: Nyáron a nagy melegben sokszor kimarad, de néha a téli leghidegebb időszakban is. Valószínűleg elfogyna mindennapos használat mellett, ezt mutatja az is, hogy augusztusban még maximum a negyede - harmada hiányzott.

2 Likes

Én is így vagyok a szempillaspirállal. Ritkán- és csak én használom. Kb. 1 éves korára el is kezd csomósodni, ilyenkor cserélem. Szóval nem félévente, és eddig ( kopp- kopp) nem okozott gondot. De azért nem ezt javaslom, csak megírtam.

1 Likes

Igen, a gyártási időt jelzi.
A vevőimnek is felhívom rá a figyelmét, nehogy azt higgyjék, lejárt terméket kapnak…

2 Likes

Véleményeket kérek! Tavaly májusban először és akkor utoljára használt, nyomópumpás kiszerelésű alapozót szerintetek bátran megvásárolhatom?

2 Likes

Hú, hát ha ki lehet próbálni, hogy állagra, illatra van-e baja, akkor igen. Illetve az sem mindegy, hogy 1-2-3 évig felhasználható-e az alapozó. Én azt gondolom, hogy megvásárolnám, ha el tudom használni még a májusi felbontást számítva is időben.

2 Likes

Mivel légmentesen van lezárva, talán nem indul olyan gyorsan romlásnak…