Mindent a pattanásos bőrről - személyes tapasztalatok, sikerek, bevált módszerek

Akiket nem kímélt a genetika és tini koruk után (vagy éppen alatt) sem szabadultak meg a zsíros, pattanásos bőr problémáitól tudják milyen nagy odafigyelést igényel a bőrük kezelése, rendbetétele és a vállalható bőrkép elérése.

Ebben a topikban azt szeretném ha segítenénk egymást saját tapasztalatainkkal, sikerélményeinkkel legyen az akár célzott termék, bőrápolási rutin, kozmetikai kezelés, életmódváltás, belső szervi/hormonális okok feltárása és annak kezelése. A téma majdhogynem kimeríthetetlen :nerd_face::memo:

3 Likes

Ebbe a témába én is szeretnek belefolyni :slight_smile:
Az én gyerekem 18 évesen kapott aknét. 6 éven át hordtam orvostól orvosig. Végül a SkinAccumax nevű kapszula vettük meg neki ,(interneten ) és 6 hónapi használata úgy 90% al javult a bőre. Ez 5 éve volt. Az eredmény megmaradt.

1 Likes

Azok táborát erősítem, akiknek tinikorban volt (nem súlyos, de zavaró, no) aknéja, és azóta csak nagyon ritkán pattognak ki.

Kb. 10 éve az Effaclar duo és gélt ajánlotta a bőrgyógyász, amelyektől nekem sajnos csak kivörösödött, égett az arcom. Ezután a Dr Pál szagtalan fokhagymazselével kísérleteztem, ami emlékeim szerint segített valamicskét: lehúzta valamennyire a pattanásokat, a zsírosodásra is jó hatással volt; de nem volt csodaszer.

Szerencsére ez az időszak elmúlt. Időnként ma is (20-as éveim elején vagyok) előjön egy-egy pattanás. De általában tudom, hogy mitől: zsíros és cukros kaják pl. csoki, krémes sütemények, kolbász stb. és természetesen a sok stressz.

A bőröm akkor a legszebb, ha sok vizet iszom, kevesebbet és egészségesen eszem, sportolok. 2 év alatt sokat híztam különféle okokból, és ennek sajnos érezhető hatása volt a bőrömre (is). 65kg vs. 90kg, nagyon nem mindegy. Dolgozom az ügyön, 5 kg már lement :slight_smile:

5 Likes

Sziasztok.
Nem sminktermék, de nekem a tej elhagyása rengeteget segített. Növényi tejet iszom és pl a rizstej teljesen jó. Illetve the Ordinary termékek bejöttek :slight_smile:

2 Likes

A tejtermékeket kb 4-5 éve kiiktattam az étkezéseimből, illetve nem egy helyen olvastam hogy a tejtermékek (tehát nem csak a tej, de a tejből készült termékek) fogyasztása ronthat az aknés bőrön amit maximálisan alá tudok támasztani. Amióta elhagytam (a cukorral és az olajban sült dolgokkal együtt) javult a helyzet. The Ordinary termékei pedig maga a megváltás volt a bőrömnek, rengeteget javítottak az állapotán :slight_smile:

5 Likes

Eleg hosszu lesz a kortörtenetem, de hatha segit valakinek…

Kb 16-17 eves koromban jelentek meg a pattanasok az arcomon, de akkor ugy rendesen. Fabulom tini tonikjaval kezdtem, aztan garnier, majd vegul a lehetseges osszes drogerias termeket felvasaroltam (kisvarosi lanykent kremmania nelkul akkor semmi eselyem nem volt). Miutan semmi nem segitett, rendszeres vendeg voltam a lehetseges osszes kozmetikusnal a kornyekunkon. Hosszutavu megoldas viszint ez sem volt, a kezeles utan egy hetig minimum vallalhatatlan volt a fejem, mire meg begyogyultak volna a sebek es hegek, addigra jott a kovetkezo adag. Addigra viszont elmultam 18 eves, ugyh nekiindultam a gyogyszerkuranak birgyigyasz javaslatara (Sotret), ami utolag belegondolva egy hulye otlet volt, soha tobbet nem csinalnam. Akkor szebb lett a borkepem, fel even keresztul kb, de cserebe jottek a mellekhatasok, es olyan szinten kiszaradtam mindenhol, hogy nem erte meg a pattanastalan borert cserebe.
Ezutan koltoztem Budapestre es fedeztem fel a kremmaniat, ugyhogy uj projektekbe kezdtem🤣. Mindenfele kremeket es praktikakat kiprobaltam, es reszletesen beleastam magam a hatoanyagok vizsgalasaba, rengeteget olvastam a temaban. (Anyum kozben meg egy termeszetgyogyaszhoz is befizetett, akitol kaptam egy uj etrendet, ami ahhoz vezetett h az 55 kg-bol sikerult majdnem 10et leadnom, ugyhogy nem csak a borom nem javult, de nagyon betegen neztem ki-gyorsan fel is adtam, es visszaszereztem a kiloimat). Par evvel kesobb mikor a koreamania beindult, termeszetesen az is magaval ragadott es havonta jottek a csomagok mindenfelevel, de mindig csalodas lett a vege. Aztan el is ertem a fejlodesben a kemiai hamlasztashoz es ilyen-olyan esszenciakhoz. Rendeltetes szeru hasznalata mellett sem igazan sikerult eredmenyeket elernem. Aztan tavaly marciusban osszeszamoltam az elmulz evek kiadasait, es majdnem elsirtam magam rajta. Akkor eldontottem, hogy ezt feladom, nem erdekel, nem birom mar ezt a kuzdelmet. (Nem adtam fel, annal azert hiubb voltam), elkezdtem termeszetes alternativakat keresni. Kidobaltam az alapozokat, pudereket, pirositokat meg ilyesmiket. Arclemosonak szolomagolajat vettem, ez tokeletesen lehozza a vizallo spiralt (korrektoron es spiralon kivul nem igazan hasznalok sminket), hidratalo krem helyett olajokat hasznalok (eleinte szinten csak a szolomagolajat, azota viszont probalgatok masfeleket is, pl mandulaolaj, ligetszepe olaj), ezeket nagyon nagyon szeretem, gyorsan beszivodik, fenyvedo megy ra, es a korrektor is fent marad egesz nap.
1-2 honap utan nagyon szepen rendbe jott a borom, elmult a vizhiany, sehol sincsenek szaraz foltjaim, nyaron sem zsirosodik ki…
neha jonnek elo meg kisebb pattanasok, de foleg mielott megjonne, es teljesen vallalhato lett az arcom (az utobbi idoben a korrektort is sikerul hanyagolnom).
Nyilvan az ido is segitett, joval kozelebb vagyok a 30hoz mint a 20hoz, de az mindenkeppen sokat hozzaadott a borkephez, hogy a tartositoszereket es szilikonokat, kemikaliakat nagyreszt kiirtottak a rutinbol, es hagyom a boromet is dolgozni. Csak olyat kenek magamra, amit a borom magatol nem tudna eloallitani (fenyvedelem pl), es igy jol megvagyunk :wink:

5 Likes

Sziasztok,nekem öregkori akném van a doki szerint(30 eves voltam amikor kimondta)hát nem örültem neki…kaptam gyogyszert(inerta)ami tökeletse volt,ameddig szedtem…aztán visszajöttek az aknék…most talalkoztam a the Ordinary termekekkel egy ismerősnél akinek igaz szaraz bőre van,de sok mindent elmondott,es lattam a változást nála…a kerdésem:mit hogyan,mikor kellene használnom ezekből…hatha valaki okosabb nálam…sajna nekem mind kinai,a tonik lemosó stb…eddig max arclemosot hasznaltam,mint kiderült rosszat…soha semmilyen kremet,hidratálót,mert egyből zsíros lett a bőröm meg fénylett…valakk el tudná nekem mondani,hogy mit is kellene használnom,melyiket a másik után…mikor?reggel,este??zsíros,aknés,pattanásos bőröm van…köszönöm előre is

Javaslom kezdd el tanulmányozni a Skinsmart oldalát: https://skinsmart.hu/szakertoi-tanacsok/cat/borproblemak/post/pattanasos-bor-kezelese-atol-zig/
:slight_smile:

Ha írsz nekik szívesen segítenek, vagy itt a rutin varázsló https://rutin.skinsmart.hu/

Én a Niacinamide 10% + Zinc 1% szérummal kezdeném. Este felkened, ha nagyon szárítja a bőrödet akkor 5 percre rá felkensz egy hidratálót (nekem a hialuronsavas géles krémek nem ütik ki a bőrömet) is. Heti 2-3 alkalommal használnám kezdetben. Nálam hamar hatott. Nem drága. Azóta hetente 1-2x használom már csak.

1 Likes

Sziasztok,hátha valaki megint okosabb,mint én(biztos​:rofl:)…a fiam,most lesz 14 és hááát serdül…lassan jönnek elő a pattanások,mitteszerek az orrán…van valakinek valami jó ötlete,hogy mit csináljunk,mielőtt elhatalmasodik nála??amúgy az arcbőre teljesen normál…nem zsíros,nem száraz…köszi előre is nektek​:kissing_heart::kissing_heart:

1 Likes

Sógorom aknéval küzd pár éve. Elsőre hámlasztó, azelainsav volt a rutinjában - nem vitte túlzásba a bőrápolást, de erre a két dologra figyelt. Hol jobb, hol rosszabb volt az arca, valamo hatása volt, de nem javult hosszú távon. Nemrég a Cerave Foaming Cleansert kezdett el használni, és pár hét után látványos javulást hozott. Akkor döbbentem rá, hogy a lemosónak mekkora szerepe van a rutinban. Azóta is tartja ezt a viszonylag visszafogott állapotot egyébként.
Az én javaslatom:

  • Egy jó lemosó, pl. a fent említett
  • BHA hámlasztó min heti 2x, pl. G&G Cheer up
  • niacinamid + zink szérum, ez sokat segít a zsírtermelés szabályozásában, pl. G&G B-bomb
  • azelainsavas szérum, akár célzottan csak a pattanásokra, pl. G&G Apad
  • és fényvédő mindenképp kell, főleg hámlasztás mellé! Pl. Bioderma aquafluid Photoderm, vagy A’pieu ebayről, ezek szerintem megfizethető áron vannak és jó minőségűek.
    Egyébként valószínűleg egyéni kísérletezés során fog kiderülni, hogy nektek mi válik be. Ajánlom a skinsmart oldalát, sok hasznos tippet találsz, és szívesen segítenek rutin összeállításában is.
    Amire figyeljetek, hogy minden terméket fokozatosan kell adagolni, mert az összetevők magas koncentrációban vannak bennük, ha hirtelen mindent kipróbáltok, könnyen lehet, hogy csak nagyobb lesz a baj. Érdemes egyesével először egyszer egy héten, aztán kétszer, stb. bevezetni őket a napi rutinba.
1 Likes

Ez kicsit irreleváns, de én azt vettem észre,
mintha a karantén alatt kevesebb gondom lett volna a pattanásokkal.

Köszi,nekem is ilyesmi lett végúl a rutinom…annyi,hogy van benne este egy akneroxid krem,vagy PC Resist skin transforming multicorr.Treatment azelaic Acid Bha.es még egy szérum:TO:Hyalurinic Acid…

1 Likes