Babavárás-babavilág

Igen, mindenkeppen beszamolok :relaxed:

Még ilyet! :baby:Várjuk a babákat!!

2 Likes

Azta! Hát, ez tényleg nem semmi, hogy napra pontosan stimmelnek a kisfiúk :star_struck:

1 Likes

És szabad már gratulálni? :blush:

1 Likes

Végül is szabad köszönöm, csak nem mertem még nagy dobra verni :blush: Viszont tegnap voltunk megint UH-n és most már remélhetőleg minden rendben lesz, igaz még nagyon fiatal a dolog (10+2) :blush:

17 Likes

Aki a sorok között olvas… :see_no_evil:

Akkor most még csak halkan gratulálok. :slightly_smiling_face::hugs:

2 Likes

Köszönöm szépen :blush: :smiling_face_with_three_hearts:

1 Likes

Ú, nagy-nagy gratula! :tada:

1 Likes

Nagyon köszi :blush:

Én is gratulálok csendben! :shushing_face:

Hoztam egy ajánlást, ez most sajnos még nem lett tesztelve, de a promója annyira tetszett, hogy ma be fogok rá fizetni. Vasárnap éjfélig van 30% kedvezmény a kismama programra 9 hónapos eléréssel.

Szerintem nagyon fontos, hogy már az elején tájékozódjunk, nagyon sok bevett tévhit él még mindig az életmóddal kapcsolatban (mit ne egyél, mit ne csinálj), aztán csak fölöslegesen korlátozod magad… Ugyanakkor sok olyan dologra is találtam táplálkozás témakörben, amiket itthon megengednek, de angolszász országokban már tiltják (Például a máj! Már bocsánat, de szerintem tök felesleges a retinolos krémeken pörögni, amik nem jutnak az emésztőrendszeredbe, ha közben mondjuk hetente fogyasztasz májat, mondván milyen jó sok vasad lesz tőle… Vagy a tengeri halak kategóriában - így főleg nyáron, ha nyaralni megy a magyar, egy csomó mindent megehetnél, mert hőkezelve volt, és lemondasz róla a tévhitek miatt, pedig szereted. Vagy normálisan fel vannak sorolva a tengeri halak, melyiket érdemes kerülni nagyobb mennyiségben, nem minden hal “egészséges”. Ilyen cikkeket nem találtam magyarul sajnos.)

1 Likes

Köszi szépen :blush:

Egy pillanat. Mi a baj a májjal?

A retinol! Én imádom a májat, így örültem neki, hogy rákerestem a témára.

De az mondjuk tény, hogy ezer dolog van, ami ma már káros, régen meg simán csinálták, mégis megszülettek a gyerekek. OK, talán az alkohol és a dohányzás a legszélsőségesebb példák, bár történelmi távlatokban ezzel is éltek rendesen, mégis felnőttek emberek…

Nekem az is érdekes volt, hogy mennyire eltérőek a kultúrák. Nagyon szeretem a szusit, ezért erre külön is rákerestem, hogy akkor most mi is van Japánban? Naná, hogy fogyasztanak a nők szusit! Sőt, vannak kifejezett fajták, amiket a kórházban külön is kapnak a diéta részeként. De ezen a ponton más furcsaságokat is találtam: nyugaton a meleg vizes fürdőzés nem ajánlott/tiltott. Japán híres a fürdőkultúráról és a hőforrásokról. Naná, hogy ajánlják a terheseknek derékfájdalomra :rofl: ezek után már biztos voltam benne, hogy mindenki csináljon, amit akar :rofl: Az megdöbbentő infó volt, hogy míg nyugaton kifejezetten elfogadott a terhességi súlygyarapodás, Japánban annyira óva intenek tőle, hogy ma már a babák születési súlya is csökkent, így éppen, hogy a tisztességes táplálkozás mellett kell kampányolniuk…

4 Likes

Mindenkitől elnézést előre is, ez egy hosszú bejegyzés lesz. A terhes étrendre vonatkozó ajánlások nem egységesek, és nehéz eligazodni rajtuk. De ennek oka van, megpróbálom leírni, hogy mi okozhatja.

Ahogy @asianlover is írta, egyrészt országonként/kulturánként eltérő étrendek, szokások vannak, így az adott helyen érvényes ajánlások nem feltétlenül ültethetők át a másik kultúrkörbe.
Vegyük példaként a tengeri halakat, herkentyűket. Teljesen más a felhozatal a Földközi- vagy a Japán-tengernél. Más szennyezőanyagok fordulhatnak elő a vízben, és más kórokozók elterjedtek. A kórokozó szaporodása szempontjából nem mindegy, mennyi idő alatt jut el a hal a fogyasztóhoz. A tenger melletti népeknél azonnal, ellentétben velünk, ahova mire odaér a hús, már biztosan legalább 1-2 napot állt a jégen.

Ehhez jön az, hogy attól hogy adott kórokozó jelen van a húsban, nem feltétlenül fertőzi meg az embert. Ez sok mindentől függ, a kórokozó mennyiségétől, a hőkezelés idejétől, az emberi szervezet immunrendszerétől, kísérő betegségektől, stb. Erről persze vannak statisztikák, de azzal nehéz mit kezdeni a gyakorlatban, hogy pl 5% a fertőzés esélye, és ennek 1%-a okoz súlyos komplikációkat. És egy újabb bizonytalansági faktor, hogy a fertőzés milyen módon, és mennyire súlyosan károsíthatja a magzatot. Utóbbi még attól is függhet, hogy a terhesség melyik szakaszában találkozik a kórokozóval az ember.

Aztán ott a mai medicina defenzív hozzállása. Egy várandóst gondozó orvos, vagy szülésznő, esetleg dietetikus nem fogja azt mondani, hogy persze anyuka, egyen csak mindenféle halat, mert (99%, hogy) nem lesz baja. Ha a kismama az 1%-ba esik, és ő, vagy magzat károsodik, akkor meghurcolják érte a szakembert.

A terhes nők pedig saját motivációból, vagy a közösség nyomására igyekeznek minél biztosabbra menni, és elkerülni mindent, ami károsíthatja a magzatot. Ennek eredményeként az ételek 1/3-át ilyen-olyan okokból nem eszik a terhesség alatt.
Összességében el lehet mondani, hogy sok mindent lehet enni, csak mérlegelni kell a rizikót és ez alapján döntést hozni. Megéri azért sanyargatni magunkat, rettegésben tölteni a terhességet, mert 10000 halat evő kismamából egy súlyos beteg lett?

Természetesen vannak olyan anyagok, mint az alkohol, ami egyértelműen és bizonyítottan magzatkárosító hatásúak. Ezekről viszont egyértelműen nyilatkozik az összes ajánlás.

4 Likes

Természetesen most nagy a szám, de az első terhességem alatt én is kerültem a nyers halakat, a mosatlan salátát, a puha sajtokat. Frászt kaptam ha nem sült át tökéletesen a hús, vagy ha közel lejáratú terméket kellett enni. Kerültem a macskákat és a retinolt, fizikai fényvédőre és bio dezodorra váltottam. Kényszeresen mérlegeltem magam. Szóval hoztam a tipikus parás kismamát.

A második terhességem alatt csak amiatt nem paráztam ezek miatt annyit, mert ott volt a covid, amitől mindentől jobban féltem. És egy kisgyerek, aki mellett nem volt időm nézegetni a szavatossági időket…

4 Likes

Én a konkrét példákat tekintve úgy mérlegeltem:

  • szusi: pont azt írják, hogy az étterembe mélyhűtés után jut a hal, ez is hőkezelés, ettől lesz fogyasztható. Azt értem, hogy, ha a séf nem mos kezet wc után, az probléma lehet, de ezen nem fogok aggódni, ez bármelyik étteremre igaz lehet függetlenül a fogástól,
  • tengeri halak: szerencsére a kardhal nem kívánságlistás, amennyi tonhalat vagy szardíniát én megeszek, az nem éri el a veszélyes mérgezési határokat, kistetsű sült halakkal nincs gond,
  • polip saláta: én is abban a hitben voltam, hogy csak az ecettel “kezelik”, de rákérdeztem az étteremben és elmondták, hogy mindenképpen megfőzik előtte, ezért teljesen veszélytelen, különben túl kemény lenne a húsa,
  • tengergyümölcsei: úgy általában véve övezi ezt egy szerintem egy mítosz, hogy jajj, az veszélyes lehet. Nos, ez igaz! A földközi-tengeri kagylók egészen döbbenetes mértékben fertőzöttek Hepa-A-val, de egy normális felnőtt ember, aki szereti az ilyesmit, az menjen és oltassa be magát Twinrix-el. Nem a terhességben természetesen, de a Hepa-A/B elleni védelem szerintem alap. Emiatt se fogok most külön aggodalmaskodni, az osztrigára még nem vitt rá a lélek - valahogy se a kagyló, se a csiga nem fér bele a komfortzónámba - de a rákot imádom és szívesen fogyasztom,
  • lágy sajtok: na, itt is van kapirgálni való. Az nagy segítség, ha a pasztőrözött jelzőt mellérakjuk, máris nem kell lemondani a fetáról vagy a mozzarellák 99%-ról. Ha nem egy bio-farmon vagyunk, vagy a kedvenc hobbink a friss falusi tej, akkor semmi gond a sajtokkal sem. Én imádom a brie és camambert sajtokat, ezeknél tudom, hogy a penésszel lehet a gond, de őszintén szólva ezek meg átcsúsznak a szűrőmön, néhol vannak lyukak :shushing_face: de nem is eszem naponta ilyeneket,
  • tatár bifszteket valóban nem eszek, szerencsére nem kívánom. Érdekes, hogy korábban extrém-húszabáló voltam, a terhesség viszont kifejezetten lecsökkentette a hús iránti érdeklődésemet és a tejtermékek (joghurt, túró, tejföl) felé fordított,
  • toxoplasma gondii: mivel sosem volt macskák és nem is szeretem őket, negatív vagyok, így most 4-6 hetente csináltatom a tesztet. Nem aggódok rajta, ha 36 évig megúsztam, bízom benne, hogy még 3 hónapig sikerülni fog. Egy megingásom volt, amikor arról olvastam egy fb csoportban (kertes, nem kismamás :grinning: ), hogy aggódik valaki a menye miatt, mert látta, hogy a macskák állandóan a kiskertjébe piszkítanak és mi lesz így a paradicsomokkal. Na, ezek után elővetettem a Neomagnol tablettákat, amiket még a Covid első hullámában tároztam be, de végül sosem használtam. Megbeszéltem a védőnővel és a férjemmel a dolgot, arra jutottunk, hogy el se kezdjem a para-mamit, mert ha már most ezt csinálom, akkor majd a baba minden cuccát is minimum ki kell fertőtlenítsem és belekerülök egy végeláthatatlan higiéniai spirálba. Nyugodjak le, bő vízben öblítsem a zöldséget/gyümölcsöt, pont mint eddig, azt’ annyi!
  • máj: ezt tényleg kizártam, a 6 hónap alatt egyszer ettem 2 db rántott csirkemájat és talán kétszer májgombóc levest. Ez a legnagyobb “lemondás”, imádom a májat. Pont aznap kerestem rá a témára, mikor egy 80 dekás hízott libamájat készítettem zsírjában, hát, sírtam, hogy ebből akár 1 kanálnyit meg is ehetnék… na, mondom, nem kell az alamizsna, hagyjuk… majd jövőre! A retinolos krémeket is félreraktam, bár ezt csak az ördög nem alszik alapon, valójában kétlem, hogy bármi bajt okoznának, de ezen ne múljon, van bőven más is itthon, amit magamra kenhetek :grinning_face_with_smiling_eyes:

Az egy valós dilemma, hogy a 4. oltást felvegyem-e? Vagy várjam meg a szülést? Vagy mi lesz ezzel a rohadt majomhimlővel? Tartok tőle, hogy idén sem egy önfeledt ősznek nézünk elébe és minimum gyorstesztet kell majd kérnem a kedves látogatóktól, ha eljönnek megnézni a babát :thinking:

3 Likes

Nekem a legnagyobb problémát az jelenti, hogy nem ehetek medium rare steak-et és rosé kacsamellet :grin:
Fetával néha kivételt teszek, mert nagyon szeretem… :smiley:
Nekem van macskám, és megmondom, fogalmam nincs volt-e már toxoplasma fertőzésem. Ugyanakkor nagyon utánaolvastam a témának és elvileg sokkal nagyobb az esélye egy mosatlan zöldség miatt elkapni, mint macska miatt. Főleg, hogy az enyém teljesen benti macska, csak bolti alutasakos és szárazkaját eszik, ráadásul a pozitív terhességi teszt óta az alom közelébe nem megyek. A Vakcinainfós csoportban az orvosok valakinek azt válaszolták, hogy kb ugyanannyi az esélye annak, hogy valakinek agydaganata legyen terhesség alatt, mint toxoplasma fertőzése. Ez engem kicsit megnyugtatott és igyekszem nem parázni miatta (meg sok más miatt sem).

3 Likes

Vakcinainfós csoportban írták az orvosok, hogy kb csak szexuális úton terjed a majomhimlő, az is főleg meleg férfiak körében. A negyedik oltást meg elvileg ha nincs más komolyabb probléma, akkor (még) nem kell, de szerintem ez az ősszel majd változhat.

1 Likes

Tudtommal a majat azert nem ajanljak, mert ugye kivalasztoszerv, es ki tudja, hogy az allat amelyikbol szarmazik, valasztott e ki mereganyagot vagy sem.
A nyers hus/hal tema meg megint csak teljesen mas. Ha mondjuk atesett mar az ember toxoplazmozison, akkor nyugodtan ehet nyers hust, mert vedve van. Az ilyeneket siman lehet egy vervetellel ellenorizni, tolem kerdezte abbo a nodokim, hogy mirol esik nehezemre lemondani, mit vizsgaljon meg?

Ettol függetlenül en betartok minden tiltolistat, mert ha nem tennem, olyan felelotlennek ereznem magam🤣

Kovirami programot en csinalom megjelenes ota, nagyon ajanlom☺️ (Varandossag elott is elofizetoje voltam a programjanak, ugyh alapbol elfogult vagyok)

2 Likes

Nekem is a kacsamell volt az egyik gyengém, meg a házilag sütött hamburger. A nyers hús több kórokozó szempontjából problémás, szóval inkább biztosra mentem, és jól átsütöttem mindent.

Nekem az első terhességem alatt gorgonzola mániám volt, ami sajnos a problémás sajt-fajta volt, így azt el kellett felejtenem.

Én 6 hónapos terhes voltam, mikor az első oltást kaptam. Elmondani nem tudom mennyire rettegtem, hogy mi lesz a kisfiammal, ha elkapom a covidot. Szóval nekem nem volt kérdés, hogy következő oltást is felvegyem. Szerintem több előnye, mint hátránya van az oltásnak. Én terhesen felvenném nyár végén / ősz elején.

1 Likes