Cruelty free beauty

Wow. Kár, hogy nincs erre szigorúbb szabályozás, hogy mit írhatnak rá. Én a kozmetikai iparban a vegánságot mindig az állatkísérletektől és állati eredetű származékoktól (pl. méz) mentes termékekkel azonosítottam, valahogy azt diktálná a jó érzés, hogy ezek kéz a kézben járnak…

Amúgy a Pom-pom elvileg nemsokára a dm polcára kerül, a dmstart program keretében. Magyar és cruelty free, és vegán termékeik is vannak.

1 Likes

Ez nagyon jo hír! :slight_smile:
Ilyenkor ugy utalom, hogy erzekeny borom van. Semmi irritalo anyagot nem bír. Az o termekeik meg tele vannak nyomva illoolajokkal :frowning:

Magister?

https://www.magisterproducts.hu/

Én pár terméket próbáltam már tőlük, és azok tetszettek. Mondjuk drogériában nem árulják őket, bár Budapesten van márkabolt a Lurdyban.

1 Likes

Jaj, nagyon, azt én se tudtam hova tenni az amúgy mindenhol kürtölt hozzáállásukkal :open_mouth: “Szerencsére” akkoriban még nem jöttem rá, hogy a tíz évvel előtte nagyon szeretett TBS parfümöm még mindig kapható, pénzügyileg se álltam a legjobban így egyáltalán nem érdekelt, eszembe se jutott bemenni a boltjaikba :smiley: Azóta szerencsére orvosolták ezt a félrelépést :slight_smile:

@Abicicaaa jaj, mennyire együttérzek, én is mindig morgok egyet, amikor szembe jön a Fa valahol :angry: és tényleg nem tudom, hogy hogyan sikerült megkapniuk a jogot arra a logóhasználatra. Csoda, ha az ember lányának kezdő CF-esként elmegy a kedve az egésztől? Cruelty-free-ben még gázabb néha a félrevezetés, élén a “nem tesztelünk, csak ha törvény írja elő” (=tesztelünk) cégekkel… Anno én is csak kapkodtam a fejem, hogy most akkor ez az, de mégsem? És azt hittem, hogy sosem fogom megjegyezni, melyik cégben bízhatok.

@typical sajnos nem ugyanaz a kettő. Elgondolkodtató persze, hogy vajon reális-e az a határ, ami a kettő között van, de én kb. úgy tudnám definiálni a különbséget, hogy a cruelty free termékek nem teszteltek állatokon, és vegetáriánus összetevőlistát engednek meg. Tudtommal a CF-be beleférnek az olyan állati össztevők, amikhez nem kell megölni az állatot, míg a vegán termékek nem teszteltek ÉS mellőznek minden állati összetevőt.

A Baleáról olvastam már, hogy vegán, de nem teljesen az! CF, de a vegánságot külön jelölik a terméken hátul, ha az (előfordul hogy használnak nem vegán összetevőt, pl. mézet, méhviaszt). Őket én is szeretem amúgy általánosságban, de én is csak bizonyos típusú termékeiket tudom használni. A Pom Pomról jókat hallottam, és jó látni, hogy bekerülnek a dm-be, viszont szintén az illatanyagok miatt pl. nekem arcra nem játszanak. A Magistert nem próbáltam és nem is hallottam még igazán róluk (a márkáról igen, ismerősök tapasztalataira gondolok, ilyet nem hallottam még :slight_smile: ), nézegettem már őket, de igaziból eddig még sosem találtam náluk olyan terméket, amire épp szükségem lenne (a nem muszáj-termékek pedig nem érték meg a rendelést meg a személyes átvételes kitérőt). Ezt viszont tök jó hallani, hogy a Lurdyban van márkabolt, nem is tudtam. Oda egyszer lehet, hogy kíváncsiságból elnézek, jobban útba esik, mint ahol régen a bolt/személyes átvétel volt (a XIII. kerületben valahol) :slight_smile:

Bevallom őszintén, engem nem hat meg nagyon, hogy egy termék cruelty free vagy nem. Amikor lehet, igyekszem ezt választani, nagyon örülök, amikor egy általam kedvelt márkáról megtudom, hogy cruelty free, de nincs zero tolerancia. (És persze nagyon meglepődök néhány híre, pl a TBS és L’oreal számomra is teljesen érthetetlen.)
És - habár tudom, ti ezen nem lepődtök meg, de - az végképp nem érdekel, hogy a kozmetikumaim természetes (vagy akár vegán) összetevőket tartalmazzanak. Sajnos a környezetemből ezt nagyon megkapom, “ami nem természetes, biztosan nem jó a bőrnek”. Nem csodálkozom, és nem csak azért, mert ez az általános hozzáállás, hanem mert igyekszem környezetbarát, fenntartható életvitelt folytatni, és mindenkit erre inspirálni. Anno az egyetemen is több hulladékkezeléssel foglalkozó tárgyat felvettem, a szakirányomon kívül, nagyon sokat formált a szemléletemen (az interneten szinte nem is olvasgattam a témában). És ez az, amit szem előtt tartok minden vásárlásnál. Nem kerülöm a műanyagot, és abból sem csinálok problémát, ha olykor nem sikerül a saját elvárásaimnak megfelelni. Lenne még bőven hova tovább fejlődni.Számomra az az elsődleges, hogy bármit veszek, az újrahasznosítható csomagolásban legyen. De még a csoki is. (A háromszög jelölést kell keresni, amin nem találok, nem veszem meg.) Kozmetikumoknál ezen felül nagyon fontos az INCI persze. :slight_smile: Ami nálam hatalmas plusz pont, ha egy termék csomagolása akár részben újrahasznosított műanyag. Kerülök minden egyszerhasználatos, nem újrahasznosítható dolgot (pl. nem eszek mekiben, mert nagyon sok szemetet termel, vagy saját vászontáskába/dobozba teszem a zöldséget, pékcuccokat, piacon, sparban, pékségben, vagy a húst a hentesnél is). Sajnos nagyon nehéz ez is, azt látom, hogy mindenképp kompromisszumot kell kötni. Azok a termékek, amiknek a csomagolása kicsit környezetbarátabb, azoknak az INCI-jében találok mindig kivetnivalót. Ami pedig hibátlan INCI-s, az sima pet vagy akár gyakran komplexebb műanyag.
Ezen túl, hogy egy adott termék cruelty free-e, már csak másodlagos jelenleg számomra. Aztán lehet, hogy ez is megváltozik idővel. Mindig van tovább, még tudatosabb, még környezetbarátabb.

3 Likes

A hozzászólásod második felével nagyon egyet tudok érteni, a újrahasznosított csomagolásokat kutatom én is, de tapasztalatom szerint elég picike a választék, vagy nem tüntetik fel egyértelműen. Manapság nagyon elterjedt kencéknél az üveg csomagolás. Én - laikusként - nem láttam még olyan cikket, kutatást, ami egyértelműen megmondaná, hogy környezetbarát szempontból melyik a jobb megoldás (persze, szelektíven gyűjtve, hogy újrahasznosítható legyen). A legjobb az lenne, ha több cég elfogadná a saját termékeik csomagolásának a bevételét/újratöltését, hiszen így az újrafeldolgozás helyett, ami energiaigényes, ugyanazt tudnánk újra használni. Ugyanis én kicsit szkeptikus vagyok, hogy vajon a szelektív hulladékom hány százaléka fehlasználható valójában… ráadásul emberi gyarlóságomból előfordul, hogy az üvegeket csak ki tudom a kommunálisba, mert lusta vagyok elvinni :frowning: Illetve nagyon nem egyértelmű, pl. a műanyagokból valójában mely típusokat tudják újrahasznosítani.

Tisztítószereknél arra figyelek még oda, hogy az élő/világra ne legyen káros. Pont nemrég esett meg velem, hogy megvettem egy mosóparfümöt - öblítő helyett - rá volt írva, hogy vegán, növényi eredetű összetevők, stb. Erre otthon vettem észre, hogy apró betűkkel, egy hosszabb szöveg közepén elrejtve rá volt írva, hogy ártalmas a vízi élővilágra, hosszantartó károsodást okoz. Csak azt akarom ezzel mondani, hogy nagyon oda kell figyelni, mit vesz le a polcról az ember, mert a “természetes” összetevők semmit nem jelentenek.

1 Likes

Igen, ez egy nehéz és nem egyértelmű terület. Akárcsak a bőrápolás :slight_smile: Pl. az üveg csomagolás nem biztos, hogy jobb, mint a műanyag, főleg ha még a szelektívben összetörik. Tényleg nagyon jó lenne, ha több cég visszavenné, újratöltené a tubusait, tégelyeit, stb.
Újrahasznosításnál az a fő szabály, hogy ha a háromszögön 1-6 között vannak a számok, akkor könnyen és nagy valószínűséggel tényleg újrahasznosításra kerül. Amin nincs, vagy 7-es számú, az nem valószínű. Ja meg persze, minél tisztábban adod át, annál jobb.
A takarítószerekkel, mosószerekkel én mindig bajban vagyok, még nem igazán találtam meg a kényelmes és környezetbarát alternatívát.

1 Likes

(bocs, most hirtelen csak ennyit tudok beírni, de) sajnos itthon a kis háromszögön belül 3-as (vagy PVC) és 6-os (vagy PS - polisztirén) számmal jelölt műanyagok nem hasznosíthatók újra, nem dobhatók a szelektív kukába sem! A hatos amúgy újrahasznosítható, de itthon nem csinálják - sajnos, mert a hármassal ellentétben elég gyakori (a vastagabb, szivascsszerű ételesdobozok, gyakran a tálcás zöldségek ilyenek, és a hungarocell is hatos, de én nemrég eltört csiptetős vállfát kidobni akarva szembesültem azzal, hogy az a vállfa is hatos volt, azóta is ott áll a konyhában, nem tudom, mit csináljak vele :angry:), ezeket érdemes kerülni, mert ha bedobod őket a sárga kukába, az szennyezésnek minősül a szelektívben.

Engem megnyugtat a tudat, hogy az, hogy kidobok valamit, még nem jelenti azt, hogy automatikusan a hulladék telepre megy. Először átesik a környék hajléktalanjainak és más kukázók szűrőjén, így ha valami picit is használható, azt biztosan elviszik. (Én pl szoktam külön tenni, ha valami szerintem már nem használható, de funkcióját még be tudja tölteni. Általában fél órán belül elkerül minden a kuka mellől.) Amit elvisz a kukásautó, legyen az szelektív, vagy nem, még szintén válogatásra kerül, ezúttal már a szemétszállító cég munkatársai által. Ugyan tényleg jó lenne, ha minden odamenne, ahova kell, de abból sincs nagy gond, ha mégsem úgy sikerül. Amíg nem teljesen összevissza van dobálva. Illetve a műanyagot is válogatják, hiszen mindegyik más eljárással újrahasznosítható. Kiszűrik, ha valami nem odavaló. Egyébként én úgy tudom, hogy ezen cégek eladják egymás között a hulladékot, így simán lehet, hogy a 6-os is újrahasznosításra kerül, valahol máshol. Na erre azért mérget nem vennék. :slight_smile: Egyébként szerintem 6 és 3 jelölésűt még nem vettem, legalábbis amióta aktívan figyelem. 1 (pet) és 5 (pp) szokott gyakran szembejönni.

Hulladékudvarokban leadhatók a polisztirolok (6-osok).

2 Likes

Jó látni, hogy tudatosan kezeled a dolgot :slight_smile: Mi is figyelünk arra, hogy ami még használható, azt inkább továbbadjuk, a jobb állapotú dolgok charity boltba, a funkcióját még ellátni tudó dolgok a kuka mellé kerülnek zacskóban, de hajléktalanfürdőbe is vittem már be nagy zacskó inget, nadrágot, amiket férjem kiszelektált (és túl kopottnak ítéltük meg a charity boltban való pénzért továbbértékesítésre) nagyon örültek neki :slight_smile:
A műanyagnál viszont a hármas-hatos információ a szemétszállító cégektől származik, az ő utasításuk az, hogy ezeket ne dobjuk be a szelektív kukába. Én sajnos úgy gondolom, hogy ha el tudnák egymás között cserélni (vagy adni, mert van, hogy ez pénzért megy), akkor nem utasítanák a lakosságot ezek kihagyására. Férjem pl. mesélte, hogy a munkahelyén bemutatták nekik a hulladékudvarukat, és ott mondták nekik, hogy míg a kommunális szemét elszállításért fizet a cég, a - nem szennyezett - szelektív szemetet gyakorlatilag megveszi tőlük a cég, akik elszállítják - viszont itt mesélték nekik azt is, hogy már 1-2% szennyezés (és itt az utóválogatás ellenére is szennyezésként kell kezelni a nem oda való szemetet, és nem csak az olajos pizzásdobozt a papíros kukában, hanem a hungarocellt a műanyagban is) esetén is megtagadhatják az elszállítást.

@umpalumpa , ez a nap híre! :slight_smile: Nem tudtam, ezért boldogan olvastam a polisztirol leadási lehetőségét hulladékudvarban - utána is nézek ennek bővebben, meg megejtek szerintem majd egy-két telefont (csak hogy ne menjek sehova potyára), de jó lenne, ha a szemetes mellett gyűjtögetett hatosaimnak valahol a szemétdombon kívül talánék helyet! :slight_smile:

2 Likes

Képzeld, azóta figyelem, hogy találkozom-e 3-as vagy 6-os jelöléssel, és én magam nem is használok semmit (talán ezért maradt ki az információ), viszont pl a kajarendelős oldalak nagyon szeretnek polisztirolba pakolni, amit a munkatársaim ebédelős dobozain láttam. Valaki még mondta is nekem, hogy ő ezt elmosogatja, és úgy teszi a szelektívbe, de 1. szerintem az ilyen felfújt dobozokat, főleg ha zsíros volt benne, nem lehet úgy elmosogatni, hogy megfelelő legyen, 2. a fentiek ismeretében egyébként sincs sok értelme.
Következő, ahol találkoztam vele, az most itt a nyaralásunk alatt Párizsban, a szállodában. A műanyag poháron konkrétan. Ez nagyon meglepett… :frowning:

1 Likes

Sziasztok!
Taika Waititi valamit nagyon tud! Eddig én is úgy voltam, hogy a csomagolás újrahasznosíthatóságára ügyelek, amennyire lehet. De miután megnéztem ezt a videót (tegnap), ma már ahogy nézegetem a notinot, jött a gondolat és lecsekkoltam, hogy amit akarok venni (smashbox), azzal mi a helyzet cluelty free téren.
basszus!
a videó :https://www.youtube.com/watch?v=G393z8s8nFY&ab_channel=TheHumaneSocietyoftheUnitedStates